ana sayfa > Bilgisayar İpuçları > Veriler Taşınabilir Disklerde mi Yoksa DVD’ler demi Yedeklenmeli Araştırıyoruz

Veriler Taşınabilir Disklerde mi Yoksa DVD’ler demi Yedeklenmeli Araştırıyoruz

Çarşamba, 27 Tem 2011 yorum ekle yorumlara git

Eskiden her türlü medya dosyalarımız, filmlerimizi, oyunlarımızı, müziklerimizi CD ve DVD’lerde saklardık. CD ve DVD’lerden önce samsung-500gb-25-tasinabilir-disk_yftdisket denen depolama birimleri vardı. Fakat bunlar yeterli değildi en fazla 1-2 MB veri depoluyordu. Disketlerden sonra CD’ler yer almaya başladı. CD’ler disketlere göre daha başarılıydı ve 700 MB Veri yazılabiliyordu. CD’lerden sonrada DVD’leri görmeye başladık. DVD’lerde 4.7 GB veri depolayabiliyordu.

Günümüzde ise BLU-RAY Diskler var Fakat şimdilik çok pahalı bir teknoloji onun için bu yazımızda DVD’lerden ve taşınabilir disklerden söz edeceğiz. Sonuç olarak kronolojik bir sıralama yaparsak.

Disket(1 Mb) > CD(700 MB) > DVD(4.7 GB) > BLU-RAY Diskler(Şimdilik pek yaygın değil)

Aslında CD’leri, DVD’leri hatta yeni çıkan BLU-RAY diskleri bile tahtından edecek bir şey çıkmıştı 3-4 yıldır yaygın kullanılıyordu. Usb taşınabilir bellekler yani hepimizin deyişiyle Flash disklerdi bunlar. Flash diskler CD ve DVD’ler gibi tek bir kez yazılıp silinmeyen bir aygıt değildi. Flash disklere isteğimizi gibi veri yazıp silebiliyorduk bu önemli bir avantajdı. Ayrıca çoğu flash disk CD ve DVD’lerden daha hızlı çalışıyordu. Fakat günümüzde hala bu tür disklerden vazgeçemeyenler var aslında haklılar. DVD’lerinde kendilerine göre avantajları var. Neyse Flash disklerden sabit disklere geçelim. Gelişen teknoloji ile birlikte 4-8-32 GB flash diskler çoğu kullanıcıya yetmedi çünkü yeni çıkan HD filmler ve oyunlar çok yer kaplıyordu. Tam bu noktada imdadımıza taşınabilir sabit diskler yetişti. Taşınabilir diskleri bilgisayarımıza takmak da kolaydı adı üstünde taşınabilir disk usb bağlantı noktasından kolayca bağlanıyordu ve fiyatları giderek düştü çoğu kullanıcı özellikle download canavarları bu disklerden bolca aldı.

Fakat şu sorular kafamıza takıldı?

  1. Taşınabilir disklerde mi veri depolama güvenli yoksa DVD’lerde mi veri depolama güvenli?
  2. Performans ve hız açısından taşınabilir diskler mi iyi yoksa DVD’ler mi?
  3. Fiyat açısından taşınabilir diskler mi ucuz yoksa DVD’ler mi?

Hep birlikte bu sorulara cevap arayacağız bu yazımızda… 

1.Soru: Taşınabilir disklerde mi veri depolama güvenli yoksa DVD’lerde mi veri depolama güvenli?

Taşınabilir Diskler

Öncelikle taşınabilir disklerde veri depolarsanız verileri ortalama 10 yıl saklayabilirsiniz. (taşınabilir disk’in kullanım miktarına bağlı değişebilir.)

Taşınabilir disk’ler yere düşünce bozulma riski taşır. Fakat bu modelden modele değişebilir. Bazı modeller çok dayanıklı olurken bazıları da en ufak bir düşmede bozulabilir buna dikkat etmekte fayda var.

DVD’ler

DVD’lerde de veri depolarsanız 10 yıl saklayabilirsiniz. Fakat buda kullanma şartlarına bağlı DVD’lerinizi hor görüp çizerseniz ve titiz kullanmasanız. 1-2 günde bile bozulabilir.

DVD’leri bir masadan düşürseniz bozulma ihtimali çok azdır. DVD’ler yere düşünce bozulmaz diyebiliriz. Ayrıca suya da dayanıklıdır. Zaten DVD’lerimizi alkolle veya evde kolonya varsa bu maddeler ile temizleyebiliriz.

 

2.Soru: Performans ve hız açısından taşınabilir diskler mi iyi yoksa DVD’ler mi?

Taşınabilir Diskler

Kesinlikle performans bakımından taşınabilir diskler ileridedir. Çünkü usb 3.0 ile saniyede 100 Mb yi aşan aktarımlar yapılmaktadır. Hem yazılabilmesi kolaydır hem de okunabilmesi. Ayrıca yazılan veriler silinip yeni veriler yazılabilmektedir.

DVD’ler

DVD’ler performans açısından fakirdir. Yazma hızı kullandığınız DVD-RW’ ye (Dvd Yazıcı-Okuyucu) göre değişir. Okuma hızı da kullandığınız DVD-RW’ ye (Dvd Yazıcı-Okuyucu) ve bilgisayarın işlem hızı da biraz etkilidir.

3.Soru: Fiyat açısından taşınabilir diskler mi ucuz yoksa DVD’ler mi?

Taşınabilir Diskler

Şuan piyasa da bulunan orta ölçekli bir taşınabilir disk 1 TB olanından bahsedersek 150 TL Daha ucuzları da var ancak ortalama 150 TL diyebiliriz.

1 TB 150 TL ise GB Başı / Maliyet = 0,15 TL Yani 15 Kuruş

DVD’ler

Piyasada toplu halde DVD alırsak örneğin 100’lü DVD’ nin tanesi ortalama 50 – 60 kuruşa gelir.

1 DVD ( 4.7 GB ) 50 Kuruş ise GB Başı / Maliyet = 11 Kuruş ( 10,6 rakamı 11’e yuvarlanmıştır.)

Sonuç

Eğer rahatlıkla verilerimi yedeklemek istiyorum ve para ile dayanıklılık benim için önemli değil hız ve performans önemli diyorsanız taşınabilir diskler tam size göre.

Ben eski adamım filmlerimi DVD Player’ da izlemek istiyorum. Hem Maliyet açısından Hem de dayanıklılık benim için önemli ben DVD’ler yazılırken beklerim sabırlı adamımdır diyorsanız DVD’ler tam size göre.

Mehmet Gündoğdu

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok