ana sayfa > Donanım İncelemeleri, Kablosuz Cihazlar > Turkcell Vınn Modem İncelemesi ve Hız Testleri

Turkcell Vınn Modem İncelemesi ve Hız Testleri

Pazar, 30 Eyl 2012 yorum ekle yorumlara git

GSM şirketleri Kapsama alanı yarışı, ekonomik paket,  daha çok sms ve dakika yarışından sonra bir dönemde internet hızı yarışı vinnresim-1yapmaya
başladı. Turkcell’de yaptığı reklamlar da diğer GSM şirketlerine göre daha hızlı olduğunu iddia etti ve bazı tanınmış yayınlar da bunu onayladı.

Turkcell vınn elime geçer geçmez sadece birkaç noktada hız testi yapabildiğim için yaptığım test sonuçlarını çok fazla dikkate almanızı tavsiye etmiyorum, çünkü mobil modemler bazı noktalar da (alışveriş merkezleri, turistik mekanlar) gerçekten de çok iyi bir performans sergilerken bazı noktalarda ise çok kötü sonuçlar veriyor. Kaldı ki her ilde bir çok nokta da hız testi yapabilme imkanım olsaydı bile anlık sunucu yoğunluklarında ki değişmeler, baz istasyonuna göre uzaklık, çevresel faktörler (binalar, ağaçlar, engeller) yinede testimizi etkileyecekti bu yüzden yapılan hız testi sonuçlarına pek de güvenmemek lazım.

Hız testlerine geçmeden öncelikle modemimizden biraz bahsedelim. Turkcell’ in farklı özelliklere sahip birbirinden farklı mobil modemleri bulunmakta biz bunların arasından modeli Huawei E173 olan 3g modemi inceleyeceğiz.

Diğer Vınn Modemler Hakkında Bilgi Almak İçin Buraya Tıklayınız

vinnresim-2

Öncelikle modemiz diğer adsl modemlere göre daha küçük fakat diz üstü bilgisayarda kullanırken birazcık geniş olduğu için diğer usb portlarının yerini işgal edebiliyor. Ama bu sorunu da usb uzatma kablosu kullanarak çözebilirsiniz hatırlatmakta fayda var. Modemiz 7,2 mbps ye kadar download ( indirme) ve 5,76 Mbps ye kadar upload (yükleme) hızını  destekliyor. Bu hız size yetmiyorsa daha yüksek aktarım hızını destekleyen turkcell mobil modemler mevcut onları inceleyebilirsiniz. Modemin yanında herhangi bir kurulum cdsi falan gelmiyor ve tak çalıştır özelliğe sahip modemi takar takmaz vınn flash bellek gibi çalışıyor ve içinde mevcut olan yazılımı kurup modemimizi kullanabiliyoruz. Açıkça söylemek gerekirse modemin yazılımı pek hoşuma gitmedi görsel olarak fena olmasa da kullanım sırasında bazen donabiliyor ve alt bölümüne kocaman kare reklam koymaları gerçekten çok kötü olmuş. Bunların dışında modem uzun süreli kullanımlar da ve yoğun data transferleri sırasında çok ısınabiliyor bu ileride ne kadar sorun olur onu bilemiyoruz fakat şimdilik ısınmanın performans üzerinde etkisi pek yok gibi. Kapsama alanı konusuna gelince de dediğim gibi bu oturduğunuz yere göre değişiklik gösterebiliyor. Fakat gözlemlerime göre modem balkonda veya açık alanda çok iyi bir performans sunabilirken evin içine girmeye başlayınca hız birden düşmeye başlıyor. Şimdide de geçelim hız testi sonuçlarına…

Karşılaştırmalı test olsun diye 1. Testi 3gli telefonumu ile 2. Testi de turkcell vınn modem kullanarak yaptım. (Telefon dada Turkcell hat takılı)

3G Telefon Hız testi Sonucu

ilk-test-diyarbakc4b1r-nokia-c5-00-3g-telefon

Telefonda yaptığımız hız testlerinde download hızı 2 – 3 mbps arası çıkıyordu ortalama olarak alabildiğimiz hız 2,50 mbps diyebiliriz.

Turkcell Vınn Modem (Huawei E173) Hız testi sonuçları

vc4b1nn-ev-testi-diyarbakc4b1r-turgut-c3b6zal-bulvarc4b1

Turkcell vınn modemde yaptğımız hız testlerinde ise download hızı 5,90 ile 6,80 mbps arasında çıkarken upload hızı da gayet iyiydi ortalama alabildiğimiz download hızı 6,40 mbps diyebiliriz.

Yalnız bu balkonda yapılan test evin içine girince iş biraz değişiyor benden söylemesi örneğin balkonda 6-7 mbps ye varan hızları alabilirken evin içinde bu hız 3-4 mbps ye hatta daha altına bile düşebilir.

3G modemler mobil kullanım için ideal bir ürün fakat kapalı alanlar da hız problemi yaşanabileceği için tercih edilmeden önce düşünülmeli ve 3G internet hayatımıza gireli uzun zaman olmasına rağmen tarife fiyatları hala çok yüksek ileride paketlerin kotaları arttırılıp fiyatları düşürülürse alabilirim.  Fakat 3G internet şuan da fiber İnternet ve adsl’e göre pahalı bir alternatif. Operatörlerin ucuz 3G Tarifeleri var fakat bu paketlerinde kotaları çok düşük ve çoğu kullanıcının ihtiyacını karşılayamayacak düzeyde internette pek fazla vakit geçirmeyen veya sürekli seyahat eden biriyseniz bu paketleri seçebilirsiniz ancak internette çok vakit geçirip oyun oynayıp video falan izliyorsanız şimdilik mobil modemlerden uzak durun derim.

Mehmet Gündoğdu

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok