ana sayfa > Donanım İncelemeleri, Kablosuz Cihazlar > Tp-Link TL-WN7200ND Wireless Adaptör İncelemesi

Tp-Link TL-WN7200ND Wireless Adaptör İncelemesi

Çarşamba, 06 Haz 2012 yorum ekle yorumlara git

Tp-Link Modem, Routher ve Wireless adaptör gibi kablosuz ürünleriyle oldukça başarılı bir firma özellikle wireless adaptörü ürün 1resimtplinkyelpazesi geniş ve birçok ürünü de fiyat / performans bakımından çok iyi denilebilecek nitelikte.

Yine her zaman olduğu gibi öncelikle kutu içeriğinden biraz bahsedelim.

Kutu içeriği

Wireless adaptör
5 dbi çıkartılabilir anten
1,5 Metre usb uzatma kablosu
Kurulum Cdsi
Kullanma Kılavuzu

TL-WN7200ND adlı ürününe gelince kendisinden daha ucuz wireless adaptörlere oranla çok iyi diyemeyiz. Fakat serisindeki diğer adaptörlere oranla küçük bir performans artışı gözlemliyoruz. Daha önce incelemesini yaptığımız TP-Link WN722N’e göre çok daha iyi bir performans sergilediğini söyleyemeyiz açıkçası bu beni hayal kırıklığına uğrattı fakat yinede TP-Link WN722N’e göre küçük bir performans artışı görebilirsiniz bağlantılar biraz daha iyi ve çekim gücü biraz daha yüksek.

Web sitesi: http://www.tplink.com/tr/

Güncel driver’lar için: http://www.tp-link.com.tr/products/details/?model=TL-WN7200ND

2resimtplink

Ürünümüz yine diğer TP-Link kablosuz ürünlerinde olduğu gibi çıkartılabilir antene sahip bu sayede daha güçlü antenler takıp daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Uzatma kablomuz bu sefer 1 metre yerine 1 buçuk metre olarak geliyor keşke bunu düz 2 metre yapsalardı. Adaptörümüz siyah olduğu için balkona veya cam kenarına koyduğunuz zaman maalesef çabuk ısınıyor gerçi bu wireless’e beyaz renk kanımca yakışmazdı. Adaptörümüz iç mekanlar da kullanınca dış mekanlara oranla çokta performans düşmüyor fakat yinede dış mekan kullanımında tabi ki daha iyi sonuçlar alıyoruz. Bu arada ürünün antenini sakın kaybetmeyin veya yanlışlıkla kırmayın çünkü antensiz çok kötü performans sergiliyor yeni bir anten almak zorunda kalabilirsiniz. Bu arada QSS özelliğide mevcut üründe bu sayede tek bir düğmeye basarak QSS özellikli routher veya modeminiz varsa bağlanabilirsiniz.

Adaptörümüzün diğer bir özelliği de 150 mbpsye kadar aktarımız hızını desteklemesi artık bu kablosuz adaptörlerde bir standart haline geldi diyebiliriz ve arada çok kalın duvarlar bile olsa yinede sinyal almaya devam edebiliyor.

Ürünün çıkış gücü 500mw teknoloji marketlerinde satılan birçok ürüne göre iyi diyebiliriz.

Cihazın kurulumu ise çok basit deneyimsiz bir kullanıcı bile rahatlıkla yapabilir.

Ürünümüzü bilgisayara kurduktan sonra driver’ı dışında kendine ait yazılımı da mevcut bu yazılımda çok başarılı diyemeyiz ama idare edecek düzeyde ve Türkçe dil desteği yok. Aşağıda resmini görebilirsiniz.

3resimtplink

Tp-Link TL-WN7200ND ile Tp-Link TL-WN722N karşılaştırdığımızda ortaya şöyle bir tablo çıkıyor.

Not: Tp-Link TL-WN7200ND sinyal gücü tabi ki de 10/10 değil. Yukarıda eğer Tp-Link TL-WN7200ND 10/10 dersek Tp-Link TL-WN722N 10/9 dur deyip arada küçük bir sinyal gücü farkı var demek istedik.

İki adaptörümüzde 150 mbps’ye kadar aktarımı destekliyor. İki adaptörde de QSS özelliği mevcut. Tp-Link TL-WN7200ND biraz daha iyi sinyal alabiliyor diyebiliriz. Tp-Link TL-WN7200ND 5 Dbi ve siyah kalın biraz daha uzun bir antene Tp-Link TL-WN722N 4 Dbi ve beyaz biraz kısa ince bir antene sahip. Tp-Link TL-WN7200ND ile Tp-Link TL-WN722N’e oranla ortalama %10-%20 daha iyi sinyal alabilirsiniz. Tp-Link TL-WN7200ND 1,5 metre uzatma kablosuz ile geliyor Tp-Link TL-WN722N 1 metre. İki adaptörün arasında yaklaşık 10-15 tl fiyat farkı var tabi ki Tp-Link TL-WN7200ND daha pahalı fakat bence Tp-Link TL-WN722N fiyat performans bakımından daha iyi yinede biraz daha performans almak istiyorsanız 10-15 tlye kıyıp Tp-Link TL-WN7200ND alabilirsiniz.

Bu arada daha önce incelemesini yaptığımız Tp-Link TL-WN722N’e şu linkten bakabilirsiniz: http://www.teknogezgin.com/tp-link-tl-wn722n-150-mbps-wireless-adaptoru-resimlerle-inceledik/

4resimtplink

Tp-Link TL-WN7200ND wireless adaptör ile piyasada satılan birçok wireless adaptöre oranla daha iyi çekim gücü elde edebilirsiniz fakat yine de yeni bir adaptör alıp terfi etmek istiyorsanız iki kere düşünmeniz gerek zira Tp-Link TL-WN722N’e büyük bir fark atamadı.

Ürünün Artıları

*150 mbps’ye kadar veri aktarımı.

*Çıkış gücü ve 5 Dbi anten

Ürünün Eksileri

*Fiyat/Performans bakımından Tp-Link TL-WN722N’e göre biraz kötü.

*Beklentileri tam anlamıyla karşılamıyor.

5resimtplink

Mehmet Gündoğdu

  1. samet ay
    Pazartesi, 11 Mar 2013 zamanında 00:10 | #1

    tplink mi aman aman uzak dursun benden

  1. şimdilik geri bağlantı yok