ana sayfa > Yazılım İncelemeleri > Silinen dosyaları ücretsiz olarak nasıl geri getiririz

Silinen dosyaları ücretsiz olarak nasıl geri getiririz

Salı, 19 Nis 2011 yorum ekle yorumlara git

Merhabalar, öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bu sitede yer alan tüm içerik -aksi belirtilmediyse eğer- bana aittir.

İlk makalemle başlıyorum.

ekran-alc4b1ntc4b1sc4b1

Dosyalarınızın hepsini görmek ve daha kapsamlı bir arama için derinlemesine arama seçeneğini kullanmalısınız.

Hepimizin yanlışlıkla sildiği dosyalar, sildikten sonra bin pişman olduğu birçok dosya vardır.Benimde bu yüzden birçok veri kaybım olmuştu, yüklenmesi için saatlerce beklediğimiz veya hazırladığımız bir dosyanın bir çırpıda bilgisayarımızdan silinip gitmesi hepimizin sinirimizi bozmuştur. Eğer dosya geri döndürülemeyecek kadar silinmişse maalesef yapacak bir şey yok ama bazı dosyaları geri getirmek mümkün.

Piyasada veri kurtarma hakkında çok fazla program var. Fakat bunların büyük bir bölümü ücretli ve çok pahalı. Eğer ücretli yazılımlara verecek paranız yoksa Recuva’yı kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu yazımızda ücretsiz ve başarılı bir yazılım olan Recuva’yı inceleyeceğiz.

 

              Arama Yaptıktan Sonraki bölüm: Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Bilgisayarınızda bir dosya sildiğinizde aslında teknik anlamda silinmez. Sadece Windows onu silindi olarak gösterir ve yeni disk alanı açılır.Ancak silinen veri üzerine yeni veriler yazıldıkça dosyalar kullanılamaz hale gelir ve silinen veriler kurtarılamaz.

Verileri Kurtarmaya Başlıyalım!

CCleaner programlarından tanıdığımız piriform geliştirdiği recuva adlı başarılı bir veri kurtarma programı ile karşımıza çıkıyor. Recuvayı ilk kez kullandığımızda kurtaracağımız verinin ne türde olduğunu hangi diskten kurtarılacağını(C/D) soruyor.Ardından yüzeysel mi yoksa derinlemesine mi arama yapmak istiyorsunuz.Öncelikle yüzeysel arama yapmanızı tavsiye ederim çünkü derinlemesine arama yaparsanız sabit diskinizi kapasitesine bağlı olarak bayağı bir beklemeniz gerekir.Yüzeysel aramada ise derinlere inmeden yakın zamanda sildiğiniz  Arama sonuçları güzelce listelenir ve kurtaracağınız dosyayı seçebilirsiniz.

Yeşil simgeli dosyaları kurtarma şansı yüksektir fakat kırmızı işaretli dosyaları kurtarılma ihtimali çok düşüktür.Daha sağlıklı veri kurtarmak istiyorsanız kurtaracağınız veriyi başka bir sabit diske veya flash belleğe atmanızı öneririm.

Sabit disklerde birçok işlem yapıldığı için verilerin kurtarılma oranı düşük olabilir.Bu yüzden boşverin ve yeni ufuklara ve yeni verilere yelken açın.

Ücretli Yazılımlarda fiyatlar ne durumda?

Ücretli daha iyi diyerek ücretli yazılım kullanmayı düşünebilirsiniz. Ancak benim gibi sizlerde fiyatlarını görünce  çok şaşıracaksınız(500 – 1750 Dolar) 500 dolarlık önemli bir dosyanız yok ise Recuva’yı kullanmanız tavsiye edilir.

Bilgisayarıma Yükle

http://www.piriform.com/recuva adresinden Recuva’yı indirebilirsiniz.

Bir sonraki incelememizde buluşmak üzere hoşça kalın.

Mehmet Gündoğdu

  1. Osman YILDIRIM
    Perşembe, 21 Nis 2011 zamanında 21:01 | #1

    açıkcası birçoğumuzun silipte arkasından üzüldüğümüz ve geri döndürmek istediğimiz dosylarımız olmuştur itiraf etmeliyimki zamanında bu programın benzeri bir program ile amacıma ulaşamamıştım ancak bu program hem ücretsiz hem de oldukça etkili kesinlikle tavsiye edebileceğim bir program…

  1. şimdilik geri bağlantı yok