ana sayfa > Donanım İncelemeleri > Sandisk Cruzer Edge 16GB Flash Bellek İncelemesi

Sandisk Cruzer Edge 16GB Flash Bellek İncelemesi

Çarşamba, 13 Haz 2012 yorum ekle yorumlara git

Merhaba TeknoGezgin okurları bu yazımızda Sandisk’in Cruzer Edge serisinin 16 GB depolama alanına sahip olan flash belleğini inceleyeceğiz.flashbellekilkresim Öncelikle ürünün teknik özelliklerinden biraz bahsedelim…

Marka: Sandisk

Kapasite: 2/ 4 / 8 / 16 / 32 GB

Arabirim: USB 2.0

Tasarım: Sürgülü

Boyutlar / Ağırlık: 19,93 x 47,52 x 8,74 / 4,82 gr

Uyumluk: Windows 2000, XP, Vista, 7 – Mac OS

Ürünün Fiyatı: 30 – 32 TL arası (Yaklaşık)

Bilgisayarımdaki fotoğrafları yedekleyebilmek için DVD mi yoksa flash bellek mi alayım diye düşünürken. Flash bellek almakta karar kıldım. Mağazada flash bellekleri incelerken bazı belleklerin aynı kapasiteye sahip olmalarına rağmen fiyatlarının farklı olduğunu gördüm. Bunun temel nedeni ise okuma ve yazma hızlarının farklı olmasıydı. Fotoğraflarımı uzun aralıklarla yedeklediğim için okuma / yazma hızı düşük olan bir flash bellek alıp tasarruf edeyim diye düşünüp kampanyada olan Sandisk Cruzer Edge serisinin 16 GB’lık modelini tercih ettim. Belleğimiz usb 2.0 arabirimine sahip. Bu arabirimdeki bellekler çok yüksek hız vaat etmiyor(3.0’a oranla). Bu arada belirmekte fayda var serinin 8 ve 32 GB’lık modelleri de bulunmakta. Flash belleğimiz sürgülü bir yapıya sahip ve sürgüsü kapalıyken çok küçük duruyor ve parçalarının neredeyse tamamı plastik olduğu için dayanıklı görünmüyor dikkatli kullanmakta fayda var.

Gelelim asıl konuya yani performans testlerine..

Test Bölümü

Okuma Performansı Testi

okumahizisandisk

Genelde hatta hemen hemen depolama birimlerinde okuma hızı yazma hızından kat kat yüksek çıkar bu seferde bu sonuç değişmedi. Flash belleğimizdeki verileri bilgisayarımıza kopyalarken ilk anlarda saniyede 19 – 18 mb veri okuyabiliyorduk fakat sonraki dakikalar hızımız genel olarak 16,17lerde kaldı. Kısacası okuma hızını ortalama olarak saniyede 16,8 mb diyebiliriz.

Yazma Performansı Testi

yazmahizisandisk

Açıkçası Sandisk Cruzer Edge bellekten yazma hızı olarak pek bir şey beklemiyordum. İyiki beklememişim çünkü yazma hızı ne yazık ki çok düşük çıktı. İlk anlarda 8-9 mb yazabiliyorken. Sonra hızımızı giderek düştü ve 4-5 mb arasına sonra 4,50 ile 4,22 arasında sabitlendi.

ReadyBoost Özelliği

readyboost

Sandisk Cruzer Edge 16GB Flash Bellek’te readyboost özelliği de mevcut. Bu sayede flash belleğinizdeki belli bir alanı bilgisayarımız için ayırarak bilgisayarınızın performansını arttırabilirmişiz.

Flash Bellek Yazılımı

Sandisk Cruzer Edge belleğimizin içerisinde “SanDisk SecureAccess” adlı bir yazılımda mevcut bu yazılımı kurup gerekli ayarları yaptığımız zaman dosyalarımızı bu program içerisine sürükleyip şifreleyebiliyoruz. Ayrıca yazılımda Türkçe dil desteği de mevcut fakat neden bazı karekterler arasına gereksiz boşluk bıraktıklarını anlamadım sanki tam olmamış gibi.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi yazılımı ilk kurduğumuz zaman dilimizi, parolamızı vs. yazıyoruz.

flashprogramarayuzu

Gerekli yerleri doldurup yazılımı kurduktan sonra resim 2 de gördüğünüz gibi dosyalarımızı programa sürükleyerek şifreli olarak koruyabiliyoruz.

programsandisk2

Program güzel fakat biraz yavaş gibi özellikle dosya sürükledikten sonra bekleyiniz diye bir ekran çıkıyor ve programın %kaçı yüklendi falan bilgi göstermiyor bu kötü olmuş. Onun dışında verilerinizi şifreleyerek korumak için çok iyi olmasa da kullanabileceğiniz bir yazılım.

flashbelleksonresim

Puanlama Bölümü

Donanım: 100 / 67

Okuma Performansı: 100 / 70

Yazma Performansı: 100 / 55

Sahip olduğu yazılım: 100 / 70

Fiyat: 100 / 88

Ortalama Puanı: 70 (İyi)

Sonuç olarak

Sandisk Cruzer Edge Flash bellek veri yedekleyen ve sabırlı biri olan kullanıcılar için tercih edilebilir. Fakat performans bekleyen kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir. Ucuz bir flash belleğim olsun ve yazma hızı benim için önemli değil diyorsanız Sandisk Cruzer Edge Flash belleği satın alabilirsiniz. Performansı bir kenara bırakıp bütçesine uygun bir flash bellek arayanlar için uygun bir çözüm.

Mehmet Gündoğdu

  1. Selman
    Cuma, 04 Eyl 2015 zamanında 02:53 | #1

    “SanDisk SecureAccess” kurulumunu yapmazsak veya tamamen silmek için usb belleğimizi biçimlendirirsek ne olur.
    (umarım cevap mail olarak geliyordur)

  1. şimdilik geri bağlantı yok