ana sayfa > Donanım İncelemeleri, Mobil Cihazlar > Logitech Cooling Pad N200 İncelemesi

Logitech Cooling Pad N200 İncelemesi

Cumartesi, 16 Haz 2012 yorum ekle yorumlara git

Bu yıl yaz mevsimi biraz gecikmeli olsa da geldi ve büyük sıcaklık artışlarını da beraberinde getirdi. Kullandığımız bazı elektronik img_1719 (1)aletler de bu ısı artışından payını en az bizim kadar aldı.

Notebook’ların birçoğunda maalesef ısınma sorunu mevcut. Bu sorun kış aylarında kendini pek göstermezken. Yaz aylarında ise ısınma sorunu yüzünden diz üstü bilgisayar kullanımı azap haline gelir. Özellikle öğle saatlerinde notebook’lar ısınma yüzünden neredeyse kullanılamaz hale gelir fakat bazı notebook’larda özellikle yeni nesil metalik notebook’larda bu sorun önemli ölçülerde çözülmüş olsa da yaz aylarında bu bilgisayarlar bile yoğun kullanım altında ısınabilir. Bunun için sık sık oyun oynayan veya yoğun olarak vaktini notebook başında geçiren biriyseniz ve notebook’unuz ısınmaya meyilli ise ( özellikle alt havalandırma tarafı ucuz plastikle kaplı olan laptoplar çok ısınır. Isıyı iyi dağıtın metalle kaplı laptoplarda ise genellikle ısınma sorunu gözlemlenmez.) bir notebook soğutucusu almak zorunda değilsiniz fakat notebook’unuzun içindeki bileşenlerin ömrünün azalmaması , Bilgisayarınızın performansının düşmemesi ve daha rahat bir kullanım(ısınma sorunu kullanım sırasında dizlerinizi ve ellerinizi rahatsız edebilir.) için maalesef paraya kıyıp bir soğutucu almanız gerekli. 

Marka:  Logitech

Ürün Modeli ve Parça Numarası: Cooling Pad N200 / PN 939-000347

Sistem Gereksinimleri: 16 inç ekrana kadar PC veya Mac® dizüstü bilgisayarı ve USB bağlantı noktası

Güç: USB

Garanti Bilgileri: 2 yıl sınırlı donanım garantisi

Logitech Cooling Pad N200 İnceleme Videomuz

Kutu içeriği

Notebook Soğutucusu

Kullanma Kılavuzu

img_1722

Sessiz ve serin…

Bu yazımızda Logitech’in cooling pad n200 adlı notebook soğutucusunu inceleyeceğiz.

Logitech cooling pad n200 yastıklı tasarımı ile hemen dikkatimizi çekti. Alt kısmının yumuşak oluşu sayesinde dizüstü bilgisayar kullanımı daha rahat ve ısınma sorunu önemli ölçüde olmadan sağlanıyor. Bu ürünün tasarımı diğer notebook soğutuculardan çok ta farklı değil fakat iyi diyebilirim. Fan kısmındaki gri bölümün rengi ve görünüşü hoşuma gitmedi biraz daha iyi yapılabilirdi. 16 inç’e kadar bütün notebook’ları Logitech n200 destekliyor. Enerjisini birçok notebook soğutucu gibi USB’den alan cooling pad n200 oldukça düşük enerji tüketiyor (Zaten Usb en fazla ne kadar güç tüketir ki neyse). Soğutucu bölümünde sadece 1 tane fan bulunuyor ve bu fan ne çok büyük nede çok küçük orta ölçekli diyebiliriz. Fanı bu şekilde dizayn etmelerinin bence iyi güzel olmuş çünkü büyük olsaydı çok ses çıkarır ve kullanıcıyı rahatsız edebilirdi öte yandan daha küçük olsaydı yeterli soğutma sağlayamayabilirdi. Bunun için fan gözümde şimdilik iyi bir görüntü sergiliyor fakat detaylı sonuçları uzun bir kullanımdan ( 1 hafta ) sonra sizlere verebilirim.

img_1723

Bunların dışında fan hızını ayarlayabilmek ve fanı istediğimiz zaman kapabilmemiz için 2 kademeli fan ayarı sürgüsü var. Ürünün USB kablosu bana biraz kısa gibi geldi. Galiba usb kablosunun sağda solda boşa yer kaplamaması için bu kadar kısa tutmuşlar ama yinede notebook’umuzun USB portlarına yetişiyor.

Laptopumu cooling pad n200 ile dizimin üstünde kullanmaya başlayınca dizlerimin artık eskisi kadar ısınmadığını fark ettim ve ürünün diz üstünde kullanımı oldukça konforluydu.

img_1726

Soğutma Performansı Test Bölümü

Ürünün soğutma performansını test etmek için 2 tane notebook ve speedfan programını kullandım ve 2 şekilde test ettim.

Soğutma Performansı Testi 1

İlk olarak notebook soğutucusu olmadan ve hiçbir işlem yapmadan notebook’u açık olarak 30 dk boyunca beklettim ve sonra aynı işlemi notebook soğutucumuz cooling pad n200 laptopumuza bağlı olarak gerçekleştirdim ve 2 durumda da ulaşılan sıcaklık değerlerini speedfan programı ile ölçtüm.

Notebook soğutucusu olmadan ve hiçbir işlem yapmadan notebook’u açık olarak 30 dk bekletme testi sonuçları

sogutucuyok-30dkacikkonumda

Logitech Cooling Pad N200 bağlı ve hiçbir işlem yapmadan notebook’u açık olarak 30 dk bekletme testi sonuçları

sogutbagli-bekleme-acik-durumda-30dk

Bu testimi de gördüğünüz gibi cooling pad n200 oldukça güzel bir performans sergilemiş. Bu arada bütün testler de soğutucumuzu 2. Hız kademesinde çalıştırıp test ettik 1. Hız kademesinde N200 sessiz çalışıyor. Fakat soğutma bakımından da fazla bir şey katamıyor.

Soğutma Performansı Testi 2 (Oyun)

İkinci testimizde ise notebook soğutucusu olmadan 20 dk boyunca oyun oynadım ve sonra aynı işlemi notebook soğutucumuz cooling pad n200 bağlı olarak gerçekleştirdim ve 2 durumda da ulaşılan sıcaklık değerlerini speedfan ile ölçtüm. Test için kullandığımız Oyun GTA 4’tü belirtelim zaten video’da görebilirsiniz.

Notebook soğutucusu olmadan 20 DK boyunca oyun oynama testi sonuçları

sogutucuyok-20dkoyunoynamak

Logitech Cooling Pad N200 ile 20 DK boyunca oyun oynama testi sonuçları

sogutbagli-20dk-oyunoynamak

İkinci testimizde Logitech Cooling Pad N200 çokta iyi bir performans sergileyemese de 2. Teste göre sıcaklık değerleri 5-6 derece daha düşük çıktı. Yalnız burada şu faktörde var belki uzun süreli kullanımlar da sıcaklığı belli bir noktaya sabitleyip daha iyi bir performans sergileyebilirdi.

 img_17271

Sessizlik Testi Bölümü

Ses performansı testi için sesin desibelini ölçen aletimiz olmadığı için mecbur kulağımızı kullandık. Video’muzda da gördüğünüz gibi 1. Vites fan hızında ürünümüz neredeyse hiç ses çıkarmazken (notebook fanı bile daha fazla ses çıkarıyor). 2. Vites fan hızında biraz ses çıkarabiliyor zaten laptopumun fanı harıl harıl çalıştığı için yine bu ses bana garip gelmiyor fakat laptopunuz sessiz çalışıyorsa bu ürünü 2.fan hızı kademesinde kullandığınızda gece vakitleri rahatsız olabilirsiniz. Gündüz kullandığınızda ise zaten ortamdaki sesler bu sesi önemli ölçüde bastırabiliyor.

img_1728

Ürünün Diğer Fotoğrafları

Notebook ile sergilediği görüntü

img_1732

Ürünün yandan görüntüsü

img_1734

Ürünün yandan farklı bir açıdan görüntüsü

img_1735

Ürünün fan hızı ayarlama sürgüsü

img_1737

Kutudan çıkan kullanım kılavuzu

img_1738

Notebook ile soğutucumuzun yandan sergilediği görünüm

img_1739

Son olarak

Ürünün kullanımı oldukça rahat ve konforlu, özellikle dizüstü bilgisayarınızı koltukta, yatakta kullanırken rahat ediyorsunuz. Cooling pad N200’ün dış kısımları kaymayı engelleyici yüzey ile kaplı bu sayede notebook’umuz kaymıyor. Ürünün boyutlarıda oldukça ince ve estetik olarak dizayn edilmiş yalnız dediğim gibi soğutucu bölümündeki gri rengi ve malzemeyi tam olarak beğenmedim.  Ürün soğutuyor mu diyeceksiniz evet soğutuyor bence verdiğiniz paranın hakkını veriyor. Laptopunuzu oradan oraya taşıyıp sürekli dizüstünde kullanıyorsanız bu ürünü seveceksiniz.

Puanlama Bölümü

Donanım: 100 / 80

Performans: 100 / 75

Tasarım: 100 / 90

Kullanım: 100 / 95

Ortalama Puanı: 85 ( Çok İyi )

Mehmet Gündoğdu

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok