ana sayfa > Bilgisayar İpuçları > LightScribe Teknolojisini Yakından İnceliyoruz

LightScribe Teknolojisini Yakından İnceliyoruz

Pazartesi, 12 Ağu 2013 yorum ekle yorumlara git

LightScribe ile disk yazmak yeni bir teknoloji değil aslında bayağı eski bir teknoloji. Fakat birçok kullanıcı DVD yazıcısında bu özelliklightscribelogomevcut olmasına rağmen kullanmıyor. Günümüzde pek çok kullanıcın kullanmadığı bu özellik LightScribe destekleyen DVD’lerin üzerine aynı orijinal DVD’lerin üzerinde gördüğünüz gibi resim ve yazıları basmaya yarıyor. Yalnız LightScribe ile DVD üzerine yazı ve resimler yazdırırken ne yazık ki orijinal DVD ve VCD üzerinde ki resimler kadar kaliteli basamıyoruz. Çünkü LightScribe olayında boya püskürtmek veya kartuş kullanmak gibi bir durum yok, anladığım kadarıyla resim ve yazıları lazerle DVD üzerine işleyerek yazıyor. Haliyle boya ve kartuş kullanılmadığı için DVD üzerine sadece siyah renkte yazı ve resimler yazdırabiliyoruz. Her ne kadar dışarıda gördüğümüz orijinal DVD’lerin baskısı kadar güzel olmasa da, DVD’lerinizi saklarken kolayca bulabilmeniz için bence siyah yazdırması yeterli görüntü olarak ta diskler normal boş DVD’lere göre daha şık duruyor.

Gelelim LightScribe disk yazdırmak için gerekli donanım ve yazılımlara

  • LightScribe destekli DVD yazıcı
  • LightScribe logolu boş DVD’ler
  • Nero veya lightScribe disk yazabilmenizi sağlayan diğer programlarda olabilir.
Benim kullandığım LightScribe DVD

Benim kullandığım LightScribe DVD

Şimdide LightScribe disk nasıl yazılır onu anlatalım:

1. Öncelikle lightScribe diskinize gerekli olan veriyi yazmanızı öneririm. Müzik mi atacaksınız artık video mu yazacaksınız diske onu bilemem diske önce verileri yazdırın.

2. Ardından diski ters çevirip tekrardan dvd yazıcıya bırakınız(Dvd yazıcınızın modeline bağlı olarak diski çıkarıp ters bırakmanız gerekmeyebilir).

3. Nero CoverDesigner’i açın ve lightScribe adlı sekmeye bastıktan sonra yazdığınız diske göre uygun olan bölümü işaretleyin.

ekran-alc4b1ntc4b1sc4b1

4. Diskinize artık istediğiniz fotoğrafı, resmi ve yazıyı ekleyebilirsiniz. Disk tasarımınız hazır hale geldikten sonra dosya bölümüne gelip “Yazdırma LightScribe Etiketi” bölümüne tıklayınız.

ekran-alc4b1ntc4b1sc4b12

5. Bu bölümde ise “en iyi” seçeneğini işaretleyip diski yazdırmanızı öneririm. Disk biraz geç yazılabilir fakat biraz daha kaliteli oluyor diyebilirim. Son olarak yazdır deyip işlemi tamamlıyoruz.

ekran-alc4b1ntc4b1sc4b1-3

 LightScribe disklerin yazılma süresi kullandığınız DVD yazıcıya göre 15 ile 30 dakika arasında değişiyor ve sonunda kendi sanatınızı konuşturduğunuz birbirinden güzel diskler ortaya çıkıyor.

Mehmet Gündoğdu

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok