ana sayfa > Donanım İncelemeleri > iPod Touch 4.Nesil Ön İnceleme

iPod Touch 4.Nesil Ön İnceleme

Perşembe, 21 Nis 2011 yorum ekle yorumlara git

ipod-touch-4-nesil-32-gb-retina-ekran-2-kamera__37991308_3

Apple’ın 4.Nesil iPod Touch’ını inceliyoruz.

Apple her ürünüyle gerek estetik gerek performans ve birbirinden ilginç üstün özellikleriyle insanları kendine çekmeyi başarıyor ve çok güzel ve bir o kadar da pahalı fiyatlarla Türkiye’ye geliyor. Bu Yazımda genel özellikleriyle iPod Touch 4. Nesilden bahsedeceğiz.

ipod-touch-4g-2İpod Touch 4G incelemesi

Apple’ın en sevdiğim ürünlerinden olan iPod Touch’a sahip olamadım fakat siz-in için tekno marketlere gidip 3.nesil iPod Touch ile 4.nesil iPod Touch’ı karşılaştırıp inceledim. İlerleyen aylarda ürünü satın alıp detaylı incelemesini yapmayı planlıyorum.

4.Nesil iPod Touch’taki yeni özellikler

Yeni nasıl ipod’ta kamera olması en belirgin özellik eski iPod Touch’ta(3g) bildiğiniz gibi kamera yoktu. Bunun yanı sıra retina ekran,hd video kaydı,görüntülü görüşme(facetime) gibi yeni özellikler ve uygulamalar sunuyor.

Çok ince fakat dayanıksız bir ürün

38ipod1

 Yukarıda ki fotoğrafta gördüğünüz gibi iPod Touch 4’ün arka yüzeyinin metalik olduğunu görüyoruz, buda cihaza ayrı bir hava katmış fakat arka yüzey çok çabuk çiziliyor eğer iPod Touch 4’e özel kılıflardan kullanmazsanız ipod’un arka yüzeyi çok çabuk yıpranabiliyor. Buna rağmen inceliğiyle bir apple ürünü olduğunu hissettiriyor.

Kamera ve Facetime

Yeni nesil ipod’ta 2 adet kamera bulun-uyor fakat performans bakımında çok fakir durumunda öndeki kamera vga arkadaki kamera ise 0,5 mp çekim yapabiliyor.Fakat bunlara rağmen orta performansta fotoğraf çekebildiğini söyleyebiliriz.Hd Videoda kaydedebilen ürün  facetime özelliğide hoşuma gitti bu özellik sayesinde diğer ipod touch kullanıcılarıyla wi-fi üzerinden görüntü- lü konuşma yapabiliyorsunuz.

Diğer Özellikler

Apple Store’ye iPod touch’tan da girip uygulamaları indirebilirsiniz, birbirinden güzel uygulamalar sizleri bekliyor. İnternetede ipod touch’tan wireless(wi-fi) üzerinden kablosuz olarak bağlanabilirsiniz wi-fi özelliğinin yüksek bir çekim gücü yok. Bilgisayarım 10-15 ağ bulabilirken ipod 2-3 ağ bulabildi taşınabilir ürünlerdeki wi-fi bağlantısı zaten iyi olmadığı için bunu eksi olarak geçmiyorum. Wi-fi’nin yanı sıra bluetooth ile veri aktarımı yapabilirsiniz. iPod Touch, iPhone, iPad Bunların çoğunun en önemli özelliği Apple Store uygulama mağazası gerçekten çok zengin fakat birçok uygulama ücretli 1-2 dolar vererek ücretli uygulamalara sahip olabilirsiniz. Genel olarak güzel bir üründe kamerası da tatmin edici bir performans sergileyebilseydi, bizlerden tam not alacaktı. Umarım 5.Nesilde daha iyi bir kamera bulunur.

Mehmet Gündoğdu

 1. Osman YILDIRIM
  Perşembe, 21 Nis 2011 zamanında 21:07 | #1

  genellikle Ipod’ların yüksek fiyatlarından dolayı kullanıcılar veya almaya niyetli olanlar şikayetçidir ancak sahibi olduktan sonra her modelinin ödenen fiyatının hakkını fazlasıyla verdiğini görüyoruz.Gerek görselliğiyle gerek ses kalitesiyle bu işi en iyi yapan ismin “Apple” olduğunu açıkca görebiliyoruz…

 2. dilay
  Çarşamba, 08 Haz 2011 zamanında 16:34 | #2

  bn haftaya ıpod touch 4.nesil 8 gb alcam acba hfza yeter mi bu kdr ugulma içn

  • Perşembe, 09 Haz 2011 zamanında 12:54 | #3

   Öncelikle iPod touch’ı ne için kullanacaksınız bunu bilmeniz lazım. yüksek yer kaplayan oyunlar ve videolar yüklerseniz yetmeyebilir.Fakat müzik dinleyip 5-6 oyun ve küçük boyutlu uygulamalar bana yeter diyorsanız 8 gb hafıza ideal bende ipod touch 4 g alacağım.Bu hafta alıyorsan sana tavsiyem haftaya teknosada 479 tl olacak oradan almanı öneririm.

 3. şevval
  Perşembe, 17 Oca 2013 zamanında 12:48 | #4

  benim Ipod touch 4. nesilim var.doğum günümde teyzem almıştı.
  arkadası inanılmaz çabuk çiziliyo.korumasız gezmemek arkasının çiziklele dolansına neden omak demek.ben malese sonralardan kaplık aldım.
  8 GB .
  ve bu bana yetiyor.içinde şuanda 17 tane oyun ve 6 adet te shop programı var.
  bana yetiyor.ve daha azladaoyun alıyor.
  kamerası ışık olduğu sürece güzel.ama pc ye attığınızda çözünürlik bozluyo.flash ı yok. bunedenle ışıksız veya hava kararmaya başlayınca fotoğrafçekimi olmuyo.ucube gibi çıkıyo.
  onunn dışında hiç bi problemi yok.bendeki beyaz.çok memnun kaldım ben.taviye ederim.

  • Cumartesi, 19 Oca 2013 zamanında 14:11 | #5

   Arkasını kullanmadığımız için çizilme olayına çok fazla takılmamak lazım bence illaki çizilmesin istiyorsanız koruyucu kılıfla arka yüzeyi koruyabilirsiniz.

 1. Perşembe, 16 Haz 2011 zamanında 11:25 | #1