ana sayfa > Yazılım İncelemeleri > Haftanın iPhone / iPod Oyunlar -1-

Haftanın iPhone / iPod Oyunlar -1-

Perşembe, 14 Tem 2011 yorum ekle yorumlara git

Her hafta iPhone ve iPod Touch için hazırlanan birbirinden güzel 10 oyunu sizlere tanıtacağız.

1.Fruit Ninja

1ninja

Boyutu: 14,2 Mb

Versiyon: 1.6.1

Ücretlimi: Full sürüm 0.99 Dolar Lite Sürüm Ücretsiz

GameCenter Desteği: Var

Puan: 5/4

Ninjalar meyve sevmez. Bu söze bağlı kalınca bir Ninja olarak bu oyunda meyveleri doğruyoruz. Oyunda classic, zen mode , arcade mode adlı değişik modlar yer alıyor. Fakat oyunun demo sürümünde sadece classic adlı mod var. Ayrıca Fruit Ninja’da multiplayer modu da mevcut wi-fi üzerinden arkadaşlarınızla fruit Ninja turnuvası düzenleyebilirsiniz.Fruit ninja’yı uzun süre oynayabilirsiniz. Bu arada belirtelim oyunumuz game center destekli aldığınız puanları fruit Ninja puan cetvellerinde listeleyebilirsiniz. Fruit Ninja çok eğlenceli bir oyun stres atmak için bire bir mutlaka cihazınızda olması gereken bir oyun.

2. Cut the Rope

2cutrope 

Boyutu: 18,9 Mb

Versiyon: 1.1.2

Ücretlimi: Full sürüm 0.99 Dolar Lite Sürüm Ücretsiz

GameCenter Desteği: Var

Puan: 5/4

Şimdi karşınızda pek alışık olmadığımız sıra dışı çok eğlenceli bir oyun var. Bu oyunda sevimli kahramanımız kurbağa’ya şeker ulaştırmaya çalışıyoruz. İlk başta çok kolay gelsede ileriki etaplarda zorlanıyoruz. Oyunumuzun full sürümünde 7 kutu ve her kutu içerisinde de 25 farklı bölüm bulunuyor yani toplamda 175 bölüm mevcut. Lite yani demo sürümünde ise 2 kutu ve her kutu içerisinde 9 bölüm yani toplamda 18 bölüm bulunuyor. Oyunumuz bize uzun oynanabilirlik süresi vaat etmiyor. Oyunu 1-2 günde bitirebilirsiniz. Bu kadar bir güzel oyunun daha uzun olmasını beklerdim.

3.Falldown 

Boyutu: 7,7 Mbscreen320x480

Versiyon: 2.0

Ücretlimi: Ücretsiz

GameCenter Desteği: Var

Puan: 5/4

Basit fakat güzel hazırlanan bir oyun falldown. Küçük topumuzu olabildiğince aşağı götürmeye çalışıyoruz bu oyunda. Hareket algılayıcı sistemle çalışan bu oyunda bilekleriniz biraz olsun gelişebilir. Çünkü oyunu oynarken hiçbir tuşa basmanıza gerek yok cihazınızı bir sağa bir sola götürerek topumuzu engellerden geçirmeye çalışıyoruz. Oyunda 4 farklı zorluk türü var. Bunlar easy, medium, hard, expert bence en zor olan expert’i seçin çünkü expert’te indiğiniz her kat için 8 puan kazanıyorsun ve buna karşılık bu zorluk derecesinde oyun çok hızlı ilerliyor. Falldown her ne kadar eğlenceli olsa da bir süre sonra sıkıyor. Bunun için arada bir oynayın. Zaten iPod/iPhone da sadece 7mbcik yer kaplıyor.

4.iSlash

Boyutu: 18,6 Mb4islash

Versiyon: 1.2.1

Ücretlimi: Full sürüm 0.99 Dolar Lite Sürüm Ücretsiz

GameCenter Desteği: Var

Puan: 5/4

Yine basit bir oyun tanıtıyoruz. Oyunumuzda dönen cisimlere çarpmadan, cisimlerin bulunduğu tahtayı kesmeye çalışıyoruz. iSlash’ın full sürümünde bulmacalar 3 setten oluşuyor ve her sette 50 bulmaca var.  Yani toplamda 150 bulmaca var. iSlash fazla eğlenceli bir oyun değil açıkçası sabır gerektiren bir oyun. Yinede Lite sürümünü denemenizi öneririm.

5. Ultimate Mortal Kombat 3

Boyutu: 177,3 Mb5mortalkombat

Versiyon: 1.2

Ücretlimi: 0,99 Dolar

GameCenter Desteği: Multiplayer desteği var.

Puan: 5/4

Mortal kombat yani Türkçesiyle ölümcül dövüş. Bir zamanlar konsollarda oynadığımız, Filmlerini izlediğimiz ve sürekli kan gördüğümüz oyun mortal kombat. Şimdide ios platformu içinde hazırlanmış. İos için hazırlanan mortal kombat tabi ki bilgisayarda veya konsolda oynadığımız kadar etkileyici değil. Fakat mortal kombat adlı oyunumuz ios işletim sisteminde de fena değil. Oyunu oynarken dikkatimi ilk çeken unsur dövüş için seçebileceğimiz dövüşçü sayısı sadece 9 hâlbuki pc versiyonunda onlarca karakter vardı. Aslında bu çok önemli değil çünkü bir taşınabilir medya oynatıcısı için bu yeterli. Mortal kombat 3 ilk oynarken hemen oyuna alışamayabilirsiniz. Çünkü kontrol sistemi birazcık karışık daha önce bilgisayarda oynadığım için alışamadım diyebilirim. Fakat konsolda bu oyunu oynayanlar ios’ta da zorluk çekmezler. Oyunumuzda Arcade, local multiplayer , survuval ve shao karnage bölümleri var. Oyunda multiplayer olması çok güzel çünkü gerçek oyuncularla oyun oynamanın zevki başkadır. Ayrıca oyunda extras isimli bir bölümde mevcut oynayınca bakarsınız. Oyunda en bilindik karekterlerde mevcut bunlar: Sub-Zero(Buzlar prensi), Liu-Kang(Karate uzmanı) , Scorpion(Alev adam) , Sonya(Dövüşçü demeye bin şahit lazım bu oyunda da karşımızda) ve Jax(Demir kol kaslı adam çok kaslı gözükse de oyunda çok özel bir hareketi yok). Oyunda yeni gördüğüm karekterler nightwolf(adamın gözü neden kırmızı bilmem galiba kurt kapmış), stryker(bunada dövüşçü demeye bin şahit lazım başka adam mı bulamadı bu mortal kombat ekibi?) , Sheeva(mortal kombatın pc versiyonunda goro vardı galiba bu goro’nun kız arkadaşı goro sevimliydi fakat kız arkadaşı ürkütücü) ,Kıtana(Yelpazeli manyak),Jade(Buna lakap bulamadım). Raiden ve goro gibi karakterin olmaması beni üzdü. Oyunda benim favori karakterim erkeklerden Sub-Zero kızlardan sonya bu karakterler neden mi seçtim? eski topraklar nede olsa… Bu arada oyundaki fatality bölümlerine de yeni hareketler eklenmiş bunu da belirtmek gerek. Bence bu oyunu indirmeden önce iyi düşünün fazla bir beklentiniz olmasın.

6. Call Of Duty Zombies

Boyutu: 13,8 Mb6zombies

Versiyon: 1.5

Ücretlimi:4.99 dolar

GameCenter Desteği: Multiplayer desteği var.

Puan: 5/3

Call of duty adlı savaş oyununu bilmeyen yoktur. Oyunumuz pc platformundan sonra ios platformunda da yayınlanmış. Bu oyunda zombilere karşı mücadele ediyoruz. Oyunda hareket algılayıcı sistem kullanılmamış. Sanal kontrol tuşlarıyla karakterimizi yönlendirip zombileri öldürüyoruz. Oyunda multiplayer desteği de var. Bu oyunda multiplayer’ı kullanma fırsatı bulamadığım için fazla yorum yapamam. Eğer call of duty hayranıysanız sizinde iPod/iPhone’nunuzda bulunması gereken bir oyun.

7. Crazy Copter

Boyutu: 19,5 Mb7copter

Versiyon: 1.0.2

Ücretlimi: Ücretsiz

GameCenter Desteği: Var

Puan: 5/3

Bu tür oyunları aslında flash oyun olarak bilgisayarlarda oynardık buda klasik helikopteri engellere çarpmadan geçirme oyunu. Crazy copter’de bir çok bölüm yer alıyor ve uzun oynanabilirlik vaat ediyor. Bölümleri ne kadar kısa sürede geçersek o kadar çok yıldız ve para kazanıyoruz kazandığımız paralarla yeni helikopterler ve eşyalar satın alabiliyoruz. Crazy copter sabırlı olan herkesin cihazında bulunması gereken bir uygulama.

8. Gold miner 2

Boyutu: 28,3 Mb8goldminer

Versiyon: 1.7

Ücretlimi: Full sürümü 0,99 dolar free sürümü ücretsiz.

GameCenter Desteği: Yok

Puan: 5/3

Buda flash oyun sitelerinde oynadığımız altın madenciliği oyunun bir benzeri. Klasik altın toplama oyunu işte yine altın topluyoruz ve belli bir limitin üstünde altın toplarsak level atlıyoruz. Level atladıktan sonrada satıcıdan madencilik hakkında eşyalar satın alabiliyoruz.

9.iBasket

Boyutu: 11,2 Mb9ibasket

Versiyon: 1.7

Ücretlimi: Full sürümü 0,99 dolar free sürümü ücretsiz.

GameCenter Desteği: Yok

Puan: 5/4

Basketbol severler için güzel bir oyun. Oyunumuzun amacı 1 dakika 30 saniye için en çok basket yapmak basit ama güzel bir oyun saatlerce oynayabilirim. free sürümünü indirmeniz önerilir ama bende  para çok diyorsanız full sürümünü indirin.

10. Pişti II

Boyutu: 14,5 Mb10pisti

Versiyon: 1.2.1

Ücretlimi: Ücretsiz

GameCenter Desteği: Var

Puan: 5/4

Kart oyunlarından vazgeçemeyenlerin oyunu pişti. Oyunumuz gerçek hayatta oynadığımız pişti nin aynısı. Hem online gerçek kişilerle oynayabiliyorsunuz hemde internet bağlantınız yoksa iphone’a karşı oynayabiliyorsunuz. Oyunumuz ayrıca Türkçe buda ayrı bir avantaj kart oyunlarının vazgeçilmesi pişti ye iPod/iPhone nuza indirmeyi unutmayın.

Mehmet Gündoğdu

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok