ana sayfa > Bilgisayar İpuçları, Diğer Düşüncelerim > Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? [Türkçe Anlatım]

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? [Türkçe Anlatım]

Pazartesi, 20 Eki 2014 yorum ekle yorumlara git

8th_Ave,_Manhattan

Çok eskiden beri Amerika’da yaşama gibi bir hayalim var. Her yıl yapılan Green Card çekilişi bu hayalimi gerçekleştirebilmek için güzel bir fırsat. Fakat ben her sene Green Card başvurusu yapacağım yapacağım derken hep başvuru tarihlerini kaçırırdım. Bu yıl ilk kez başvuru tarihlerini kaçırmadan başvurumu yapmayı başardım. Ve başvuru esnasında çeşitli kaynaklardan edindiğim bilgileri bu yazımda sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu yazıda ise başvuru yaparken formu nasıl doldurmanız gerektiğini, başvuruyu hangi adresten yapacağınızı ve Green Card hakkında diğer bildiklerimi anlatacağım.

Bu yıl başvurular 1 Ekim 2014 ile 3 Kasım 2014 tarihleri arasında yapılabiliyor.

Green Card Nedir?

Wikipedia’den bir alıntı yaparak açıklayayım.

ABD vatandaşı olmayan yabancılara, bunların 21 yaş altı çocuklarına ve eşlerine ömür boyu ABD’de yaşama, yerleşme ve çalışma hakkı sağlayan bir belgedir.

Green Card Nasıl Alınır?

ABD Hükümeti her yıl dünya üzerinden 55.000 kişiye sürekli oturma vizesi sağlamaktadır. Çekilişler bilgisayar ortamında yapılan bir kura sonucu belirlenir.

Green Card kazanabilmek tamamen bir şans işi. Her yılın genelde Ekim – Kasım ayları arasında gerçekleştirilen Green Card çekilişine katılarak şansınızı deneyebilirsiniz.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuruyu https://www.dvlottery.state.gov/ adresinden yapabilirsiniz.

Başvuru fotoğrafınızın katılıma uygun olup olmadığını https://www.dvlottery.state.gov/photo.aspx adresinde yükleyerek kontrol edebilirsiniz.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

los-angeles

Green Card başvurusu yapmak çok basit ve ücretsiz bir şey. Yalnızca arka planı açık renkte olan, 600 x 600 piksel çözünürlüğünde ve 240 KB boyutunu geçmeyen jpg. uzantısında bir fotoğrafınız bulunması gerekiyor.

Örnek Green Card Fotoğraflarına aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

http://travel.state.gov/content/visas/english/general/photos/photo-page.html

Fotoğrafınızın katılıma uygun olup olmadığını ise şu adresten kontrol edebilirsiniz.

https://www.dvlottery.state.gov/photo.aspx

Fotoğraf işini halletiyseniz Green Card başvurusuna başlayalım.

Öncelikle https://www.dvlottery.state.gov/ sitesine gidiyoruz.

dsafd

Ardından Begin Entry yazısına tıklıyoruz.

gdsfsfgdsgdg

Resimde gördüğümüz karakterleri kutucuğa doldurup Submit butonuna tıklıyoruz.

Bu işlemden sonra gelen ekranda ki tüm bilgilerinizi doldururken sadece İngiliz alfabesinde bulunan harfleri kullanabilirsiniz ve küçük harfle doldurmanızı tavsiye ederim. Bazı kaynaklarda büyük harfle doldurun diyorlar ama ben küçük harflerle ve Türkçe karakter kullanmadan doldurdum.

Örneğin adınız Eşref ise bunu esref şeklinde soyadınız YAĞCI ise bunu yagci şeklinde forma yazın.

greencard1

İlk olarak Soyadınız, Adınız varsa Göbek adınızı/ Orta adınızı, Doğum tarihiniz, Cinsiyetiniz, Doğduğunuz şehri ve doğduğunuz ülkeyi forma dolduruyorsunuz. Bilmediğiniz ve olmayan bir bilginiz varsa eğer örneğin Middle Name (Göbek adı gibi) bir orta adınız yoksa o kısmın altında ki kutucuğu No Middle Name’i işaretleyerek o bilgiyi doldurmayı atlayabilirsiniz.

greencard2

6. Türkiye Green Card çekilişine katılmaya uygun olduğu bir ülke olduğu için Yes diyoruz. Zaten form açıldığında o kısım işaretli olarak öyle geliyor. Yes – No seçeneklerinin hemen altındaki bölüme de karışmıyoruz.

7. Dosya seç butonuna tıklayıp fotoğrafımızı forma ekliyoruz.

greencard3

8. Adres bilgilerinizi yazıyorsunuz.

9. Yaşadığınız ülkeyi seçiyorsunuz.

10. Telefon numaranızı yazıyorsunuz.greencard4

11. Mail adresinizi yazıyorsunuz.

12. Burası en kafa karıştırıcı bölüm bence. Hali hazırda üniversite okuyorum ve Some University Courses mi yoksa High School degree seçeneğini mi işaretlemek gerekiyor tam olarak anlayamadım. En son aldığım diploma lise diploması olduğu için High School degree’i işaretledim. Gerçi bunun pek sorun çıkaracağını sanmıyorum çünkü başvuru koşullarında en az lise mezunu olmak veya son 5 yıl içinde eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 yıllık bir deneyim olması gerektiği yazıyor.

Resmi açıklama ise şöyle:

Lise veya dengi bir eğitim görmüş olmalı, 12 yıllık resmi ilk, orta ve lise eğitiminizi tamamlamış olmalısınız; veya
son 5 (beş) yıl içinde eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmalısınız. iş deneyimlerinin yeterlik ve denkliğini belirlemek için birleşik devletler çalışma bakanlığı’nın o*net veri tabanı kullanılacaktır.

greencard5

13. Medeni haliniz? (İlk 3 seçeneğin çevirisi kesinlikle doğru ama son ikisinde sanki biraz saçmaladım gibi.)

14. Kaç çocuğunuz var?

Bütün bu bilgileri doldurduktan sonra Continue butonuna basıp ilerliyoruz. Bir sonraki sayfada bilgileri kontrol etmeniz isteniyor sonra yine Continue diyoruz sonraki ekranda gelen başvuru numarasını kaydediyoruz ve işlememiz tamamlanıyor.

dgdfdsfd

Başvurunuz tamamlandıktan sonra Confirmation Number, Digital Signature başta olmak üzere başvuru ekranında yazan bütün bilgileri Word belgesine kaydedip bilgisayarınızda saklamanızı ve defterinize de not almanızı tavsiye ederim. Çünkü çekiliş yapıldıktan sonra kazanıp kazanmadığınız sadece bu numara ile öğrenebileceksiniz.

1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren www.dvlottery.state.gov web sitesinde kişisel bilgilerinizi ve onay numaranızı girerek dv-2016 kurasını kazanıp kazanmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Green Card hakkındaki diğer bilgilere aşağıdaki pdf formatındaki kılavuzdan ulaşabilirsiniz.

http://travel.state.gov/content/dam/visas/DV-2016-Instructions-Translations/DV_2016_Instructions_Turkish.pdf

Sormak veya eklemek istediğiniz bir şeyler varsa eğer yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

İyi şanslar.

Mehmet Gündoğdu

 1. Nejat
  Salı, 28 Eki 2014 zamanında 02:25 | #1

  Teşekkürler çok yardımcı oldun.

 2. duygu bekdaş
  Pazar, 02 Kas 2014 zamanında 14:45 | #2

  merhaba benim başvurum da problem var adres satırında hata veriyor geçersiz karakter kullanmamama rağmen geçersiz karakter kullandınız diyor acil yardım

  • Pazar, 02 Kas 2014 zamanında 21:42 | #3

   Merhabalar, Türkçe karakter ve posta adresi bölümünü tekrar kontrol etmenizi öneririm.

 3. Anonim
  Cumartesi, 19 Eyl 2015 zamanında 00:55 | #4

  Green cart kazandıktan sonra amerikada kalacak yer ve iş nasıl bulunuyor bilgisi olan varmı

 4. Tekila
  Pazar, 18 Eki 2015 zamanında 16:10 | #5

  @Anonim

  Kazandıktan sonra gerekli işlemleri yapıp, green card’ına kavuştuktan sonra, diplomanın varsa denkliğine göre dil eğitimi alıp Türkiyedeki işini devam ettirebilirsin, baştan bir meslek edinebilirsin, ya da vasıfsız işçi olarak markette, sağda solda çalışabilirsin. Fakat unutmamak lazım, bursa bir vasıfın yok ise, orada işin çok daha zor. Türkler pek sevilmiyor.

 5. Cansu çelik
  Çarşamba, 27 Tem 2016 zamanında 13:03 | #6

  Nasıl başvurabilirim ? Lütfen 🙂 benim sağlık problemlerim vardı o yüzden amerikaya gittim ama orda kalmak istiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz ?

 6. Cumartesi, 30 Tem 2016 zamanında 18:53 | #7

  @Cansu çelik

  Cansu çelik :

  Nasıl başvurabilirim ? Lütfen benim sağlık problemlerim vardı o yüzden amerikaya gittim ama orda kalmak istiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz ?

  Merhaba, her yıl Ekim ayında başvurabilirsiniz.

 7. lece53
  Salı, 02 Ağu 2016 zamanında 22:00 | #8

  ya biz nasıl başvurucaz ben anlamıyorum yani siteye girdik onay kodu istiyor daha başvurmadım onay kodunu nerden bulayım ayrıca sadece ekim ayınımı beklicem ve hangi sitede yazacak o formu nerde doldurucaz ALLAH aşkına fenalık geldi bizmi gerizekalıyız https://www.dvlottery.state.gov/ bu siteden başvuru yapıcam olmuyor diyelimki şimdi olmuyor ekim ayında yapıcaz o zamanda onay kodu isteyecek mi deliricem ve madem bedava neden heryerde paralı çekiş kura felan yazıyor çok ciddi bir şekilde bana düzgün bilgi verirmisiniz onay kodu istemeyen formu nerde doldurucaz?

 8. lece53
  Salı, 02 Ağu 2016 zamanında 22:01 | #9

  @Mehmet
  ya biz nasıl başvurucaz ben anlamıyorum yani siteye girdik onay kodu istiyor daha başvurmadım onay kodunu nerden bulayım ayrıca sadece ekim ayınımı beklicem ve hangi sitede yazacak o formu nerde doldurucaz ALLAH aşkına fenalık geldi bizmi gerizekalıyız https://www.dvlottery.state.gov/ bu siteden başvuru yapıcam olmuyor diyelimki şimdi olmuyor ekim ayında yapıcaz o zamanda onay kodu isteyecek mi deliricem ve madem bedava neden heryerde paralı çekiş kura felan yazıyor çok ciddi bir şekilde bana düzgün bilgi verirmisiniz onay kodu istemeyen formu nerde doldurucaz?

 9. tugba
  Perşembe, 22 Eyl 2016 zamanında 21:44 | #10

  şu anda başvuru yapamazsınız ki zaten arkadaşlar. 4 ekimde başlicak başvurular. onay kodu istiyor dediğiniz ekran 2016 için vize sırası bekleyenlerin ekranı. size ekran açılmadı henüz. 4 ekim ile 3 kasım arası ekranınız açık olacak.

 10. Ahmet
  Cuma, 23 Eyl 2016 zamanında 17:53 | #11

  Karı koca başvurulurken ayrı ayrı başvurmak mı gerekiyor?

 11. Anonim
  Cuma, 30 Eyl 2016 zamanında 11:30 | #12

  @Ahmet
  evet

 12. mesut
  Pazartesi, 03 Eki 2016 zamanında 03:58 | #13

  merhabalar b 1 vizesiyle amerikadayim fakat burada kalmak istiyorum amerikada basvurabilirmiyim eger basvuru yapabiliyorsam bu konuda bana yardimci olablirmisiniz tesekkurler

 13. rvn
  Çarşamba, 05 Eki 2016 zamanında 20:10 | #14

  in care of bölümüne kendi adımızı ve soy adımızı mı yazacağız lütfen acil cevap verin

 14. Anonim
  Çarşamba, 05 Eki 2016 zamanında 22:30 | #15

  rvn :
  in care of bölümüne kendi adımızı ve soy adımızı mı yazacağız lütfen acil cevap verin

  Evet, kendi adınızı ve soyadınızı yazacaksınız.

 15. rvn
  Perşembe, 06 Eki 2016 zamanında 11:42 | #16

  çok teşekkürler süper yardımcı oldunuz:):)

 16. brş
  Perşembe, 06 Eki 2016 zamanında 12:13 | #17

  merhabalar adres bölümüne kısaltmalar kullanıp . , _ gibi noktalama işaretlerini yazarsak formda bir sıkıntı oluşur mu

 17. Cuma, 07 Eki 2016 zamanında 18:47 | #18

  brş :

  merhabalar adres bölümüne kısaltmalar kullanıp . , _ gibi noktalama işaretlerini yazarsak formda bir sıkıntı oluşur mu

  Merhaba, adresinizi yazarken kısaltmalar yapabilirsiniz, .,_ karakterlerini kullanmanıza gerek yok.

 18. cansu
  Cumartesi, 08 Eki 2016 zamanında 14:35 | #19

  merhaba, cocuk sayısı kısmını cocuk olmama durumunda bos mu bırakmalıyız? bir de adres kısmında falan tamamen türkçe karakterler ve küçük harflermi kullanmalıyız?

 19. cansu
  Cumartesi, 08 Eki 2016 zamanında 15:26 | #20

  ve telefon numarası yazarken ülke kodunu yazmalı mıyız acaba?

 20. emre
  Pazartesi, 10 Eki 2016 zamanında 09:34 | #21

  çok teşekkürler hocam efsane açıklama olmuş ellerine sağlık.

 21. Süleyman
  Pazartesi, 10 Eki 2016 zamanında 18:28 | #22

  Merhaba,adresi ben ingilizce yazdım.Problem olur mu …. neighborhood, … street Number : 11 gibi

 22. Melike
  Pazartesi, 10 Eki 2016 zamanında 20:23 | #23

  Merhabalar adresinizi yazarken mahalle sokak gibi kelimeleri kullanabilir miyim yoksa onların da İngilizce olmasi mi gerekli?

 23. Pazartesi, 10 Eki 2016 zamanında 21:06 | #24

  Süleyman :

  Merhaba,adresi ben ingilizce yazdım.Problem olur mu …. neighborhood, … street Number : 11 gibi

  Melike :

  Merhabalar adresinizi yazarken mahalle sokak gibi kelimeleri kullanabilir miyim yoksa onların da İngilizce olmasi mi gerekli?

  Merhaba, Türkiye’de ikamet ediyorsanız eğer adresinizi Türkçe olarak yazmanız gerekiyor.

 24. necmettin
  Salı, 11 Eki 2016 zamanında 16:18 | #25

  Merhaba,adresi ingilizce olarak …. neighborhood, … street Number : 11 gibi mi yazmak lazım yoksa türkçe mahalle sokak diye yazabilir miyiz ?

 25. Salı, 11 Eki 2016 zamanında 16:21 | #26

  @necmettin
  Merhaba, Türkiye’de yaşıyorsanız eğer “daire numarasi: 11” şeklinde yazmanız gerekiyor.

 26. Anonim
  Salı, 11 Eki 2016 zamanında 19:40 | #27

  Bu seneki formda medeni hali bolumu o sekilde degilki baksanizbi

 27. Su
  Cumartesi, 15 Eki 2016 zamanında 20:14 | #28

  Merhaba Ben 2018 programi için bu sene başvurdum! Takıldığım bir nokta var. Şuna Amerika’da öğrenciyim 3 ay sonra döneceğim.. yaşadığınız ülke kısmına Amerika yazdım. Sorum şu. Eğer kazanırsam mülakata nerede gireceğimi kazandıktan sonra mı yazıyorum yoksa bu yaşadığınız ülke bunun içinmiydi ??? Teşekkürler şimdiden

 28. Pazartesi, 17 Eki 2016 zamanında 15:43 | #29

  Bilgiler için teşekkürler. 2018 başvurusu için site tasarımını değişmişler. Daha anlaşılır olmuş.

 29. Nazlı
  Perşembe, 20 Eki 2016 zamanında 16:02 | #30

  merhaba ben başvuru yapıp devam etmeme rağmen fotoğraf alınamadı yazısı geliyor bir sonra ki sayfada ama resmi yüklüyorum. Neden acaba?

 30. Nazlı
  Perşembe, 20 Eki 2016 zamanında 16:12 | #31

  yeniden merhaba bu defa gönder kısmına tıkladım kendi sayfam yeniden geldi şimdi kayıt yapmış oldum mu anlayamadım tam

 31. u.s.a.
  Pazar, 06 Kas 2016 zamanında 01:01 | #32

  Merhaba, form doldururken ad ve soyadı türkçe karakter kullanmadan yazıyoruz ama adresimizi türkçe karakter kullanarak yazıyoruz doğrumudur ? Teşekkürler.

 32. ayse
  Cuma, 05 May 2017 zamanında 17:36 | #33

  ben green card basvurumu kendim yaptım herseyi yaptim son kısma geldim case number ilk girdiğinız case number ile uyusmuyor diyor aynı seyi yapıyurum yine kabul etmiyor

 33. ayse
  Cuma, 05 May 2017 zamanında 17:36 | #34

  bana yardımcı oalbilirmisinz

 34. ayse
  Cuma, 05 May 2017 zamanında 17:37 | #35

  cok acılllll

 35. ayse
  Cuma, 05 May 2017 zamanında 17:39 | #36

  The case number you entered does not match the case number that you entered at Sign In.

  bu hata nedir baslangıc ta girdiğim case number aynısını giriyorum

 36. Cuma, 05 May 2017 zamanında 18:14 | #37

  @ayse
  Merhaba, sıfırları silip, bir de öyle girmeyi deneyebilirsiniz.

 37. ömer
  Cumartesi, 22 Tem 2017 zamanında 12:06 | #38

  ücreti falan yok değil mi?

 38. Cumartesi, 22 Tem 2017 zamanında 18:06 | #39

  @ömer
  Merhaba, başvuru için herhangi bir ücret ödenmiyor.

 1. şimdilik geri bağlantı yok