ana sayfa > Donanım İncelemeleri, Mobil Cihazlar, Tablet Cihazlar > ASUS Fonepad 7 (ME372CG) İncelemesi

ASUS Fonepad 7 (ME372CG) İncelemesi

Cumartesi, 22 Mar 2014 yorum ekle yorumlara git

Merhaba arkadaşlar bu yazıda ASUS’un hem tablet hemde telefon olarak kullanılabilen Fonepad 7 adlı ürününü inceliyoruz.

Ekran: 7 inç LED Arkadan Aydınlatma WXGA (1280 x 800) Ekran, IPS Panel, 10 parmak çoklu dokunuş desteği4.JPG

İşletim Sistemi: Android 4.2

İşlemci: Intel® Atom™ Z2560 1.6 GHz, Dual-Core

Grafik İşlemcisi: PowerVR SGX544MP2

Bellek: 1 GB

Depolama: 8GB, 16 GB ve 32 GB

Ağ: 2G EDGE/GSM : 1900/850/900/1800, UMTS, DC-HSPA+ Yükleme:5.76 Mbps/İndirme:42 Mbps 3G WCDMA 900/850/2100/1700/1900, Bluetooth V3.0, WLAN802.11 a/b/g/n

Kamera: 5 MP Arka Kamera, 1.2 MP Ön Kamera

Ses: SonicMaster Yüksek Kaliteli Hoparlör

Bağlantı Seçenekleri: Micro SD Kart Okuyucu, Micro USB, Kulaklık/Mikrofon girişi, Micro SIM

Pil: 3950 mAh

Renk: Safir Siyah ve Elmas Beyaz

Boyutlar: 120 x 196.8 x 10.5 mm

Ağırlık: 328 gram

Fiyat: 750 TL

Daha ayrıntılı bilgi için: http://www.asus.com/tr/Tablets_Mobile/ASUS_Fonepad_7_ME372CG

Kutu İçeriği

ASUS Fonepad 7 (ME372CG) Tablet

USB kablo

Şarj adaptörü

Sim kart çıkarma iğnesi

Ürünün dik durmasını sağlayan ayak

Kullanım kılavuzu ve garanti belgesi

Bu hafta ki ürün incelemeleri bölümümüze hem tablet hemde telefon olarak kullanılabilen ASUS Fonepad 7 konuk oluyor.

2.JPG

Tasarım

Ürünün ön bölümünde bir adet 1.2 MP’lik kamera ve dikey olarak iki tane hoparlör yer alıyor. Hoparlörlerin yerleştirilme biçimi göze hitap edecek şekilde düşünülmüş ve ön bölümün tasarımını olumsuz yönde etkilememiş. Tabletin ekranının etrafını kaplayan çerçevenin kalınlığı ise tam ideal ölçülerde olmuş diyebilirim. Tabletin arka kısmı ise tam düz olarak beyaz değil ince ince yuvarlak grimsi çizgiler yer alıyor. Ve arka bölümde de 5 MP’lik kamera bulunuyor. Kameranın altında ASUS logosu yer alırken onunda altında ise Intel inside logosu yer alıyor.

Tabletin üst kısmında kulaklık girişi yer alırken alt kısmında da USB / Şarj girişi bulunuyor. sağ kısmında ise Açma / Kapama, Ses ayarlama ve MicroSD kart girişi yer alıyor. Ve sol kısmında da sadece Sim Kart girişi bulunuyor. Ürünün sol kısmına sim kart girişi koymaları güzel bir olay fakat keşke Açma / Kapama düğmesini tabletin üst bölüme koysalardı. Tabletin malzeme kalitesinin genel olarak orta düzeyde olduğunu söylemem lazım. Ve yan kenarları ise aşırı eğimli değil düğmelere rahatça ulaşılabiliyor. Ürünün kutusundan dik durmasını sağlayan bir plastik ayak çıkıyor buda ürünün kutusuna eklenmiş hoş bir detay.

3.JPG

ASUS Fonepad 7’nin ağırlığı ise 328 gram sınıfında ki tabletlere göre normal bir ağırlıkta diyebiliriz. Taşıma sırasında ise herhangi bir zorluk çıkarmıyor. Ve mont, hırka gibi giysilerin cebine rahatlıkla sığabiliyor. Ürünün ekranı ise 7 inç büyüklüğünde ve 1280 x 800 çözünürlüğünde 7 inçlik bir ekran için 1280 x 800 ideal bir çözünürlük film izlerken veya oyun oynarken tablet çok yaklaştırılmadığı sürece pikseller göze batmıyor. Ekranın dokunmatiğinin duyarlılığı ise iyi denilebilecek düzeyde olurken ekran parlaklığı konusunda da sorun yaşatmıyor ve bir çok açıdan bakıldığı zaman bile rahatlıkla görülebiliyor.

Donanım

Ürünün içerisinde Intel® Atom™ Z2560 1.6 GHz, Dual-Core işlemcisi bulunuyor. İntel markasını masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda çoğu zaman gördüğümüz halde tablet pazarında görmeye pek alışık değiliz. Fakat Fonepad 7’de yer alan İntel marka işlemci de diğer popüler tablet işlemcileriyle yarışabilecek cinsten olduğunu da belirtelim. Rami de 1 GB olan tablette oyunlar oynarken büyük bir donma, takılma sorunu yaşamadım. Menüler arasında ki geçişlerinde yeterince hızlı olduğunu söyleyebilirim. Fakat çok yer kaplayan aşırı grafik ve işlemci gücü isteyen oyunlarda takılma sorunları azda olsa yaşanabiliyor.

ASUS Fonepad 7’DE altyazılı film nasıl izlenir rehberine aşağıda ki başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ASUS Fonepad 7′de Nasıl Altyazılı Film İzlenir? [Videolu Anlatım]

Fonepad 7’nin en çok dikkat çeken özelliklerinden biri telefonla görüşme yapabilmenize olanak tanıması. Her ne kadar 7 inçlik bir telefon kullanmak tuhaf bir görüntü oluştursa da mikrofonlu kulaklık veya bluetooth kulaklık kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Üründe sim kartınızı kullanarak rahatlıkla telefon konuşması, SMS gönderme ve operatörünüz üzerinden İnternet bağlantısı yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda 3G destekli bir telefon tablet olduğu için akıllı telefonlarda yapabileceğinizi hemen hemen her işlemi bu üründe de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Depolama konusunda ise Fonepad 7 8 GB, 16 GB ve 32 GB seçeneklerini sunuyor. Ürünün işletim sistemi zaten 3-4 GB’lik alan kapladığı için sizlere tavsiyem en az 16 GB’lik versiyonunu tercih edin. Gerçi ürünün hafızası MicroSD kart girişiyle arttırılabildiği için 8 GB’lık modelde düşünülebilir. Bu arada ürün OTG kabloyu destekliyor. Bu sayede USB belleğinizi kolay bir şekilde direkt olarak tabletinize bağlayabilirsiniz.

11.JPG

Ürünün hoparlörü ise iki tane olduğu için yeterince yüksek ses çıkarabiliyor. Ve ses kalitesi ise tatmin edici düzeyde. Pil konusunda ise ürünün pilinin bir güne yetecek kadar gittiğini söyleyebilirim. Yoğun kullanılmadığı günlerde ise bu rakam 2-3 güne kadar çıkabiliyor. Ürünün pili günde ortalama 3-4 tane 720p filmi izlemeye yetecek kadar dayanabiliyor.

Kablosuz bağlantı seçenekleri arasında Bluetooth V3.0 ve WLAN802.11 a/b/g/n bulunan ASUS Fonepad 7’nin Wi-Fi çekim gücü kendi sınıfında ki tabletlerle aynı düzeyde diyebilirim ve İnternet’e bağlanırken kopma sorunları yaşamıyoruz. Bluetooth aktarım konusunda ise bir çok aletle veri aktarım imkanına imkan vermesi bakımından başarılı olduğunu belirtmem gerek.

ASUS Fonepad 7 için yaptığımız oyun testlerine aşağıdaki başlıktan bakabilirsiniz.

ASUS Fonepad 7 (ME372CG) Oyun ve Uygulama Testi

Bu arada üründe tüm bu özelliklere ek olarak GPS ve Pusula bulunuyor. Ve üründe bulunan sensörler gayet iyi çalışıyor. Özellikle oyun oynadığınız vakit sensörlerin iyi çalıştığını fark edebiliyorsunuz. Fonepad 7’DE FM radyo özelliği ve HDMI bağlantı noktası ise bulunmuyor. Hoparlörlerin alt ve üstte olmak üzere iki tane olup öne doğru bakması gayet iyi düşünülmüş bir detay olmuş.

13.JPG

Yazılım

Ürün Android işletim sistemiyle geliyor. Ve Android’in 4.2 sürümüne sahip. Ancak Fonepad 7 için Android 4.3 güncellemesi de mevcut tabletinizin ayarlar bölümünden yazılım güncellemesi yaparak 4.3 sürümüne yükseltebilirsiniz. Ürünün en başta dediğim gibi menü geçişleri ve animasyon efektleri yeterince hızlı ve iyi çalışıyor ve bu durum 4.3 güncellemesiyle beraber daha da iyi bir hal alıyor.  Bu tablette de diğer ASUS marka tabletlerde olduğu gibi ASUS’a özel uygulamalar bulunuyor.  ASUS’a özel olan uygulamaları tabletten silemiyoruz fakat ASUS bu ürününde bize devre dışı bırakabilme imkanı vermiş. Fonepad 7’de Google Play’de bulunan uygulamaların ve oyunların çoğunu çalıştırabiliyoruz. İntel işlemcili bir tablet olduğu için herhangi bir uyumsuzluk sorunu ise yaşamadım. Yazılım tarafında android güncellemelerine ek olarak bir kaç diğer güncelleme de cihaza geldi. Kısacası yazılım tarafında da gayet yeterli bir ürün olduğunu söyleyebilirim.

10.JPG

Ürünün diğer fotoğraflarına bakmak için aşağıda ki başlığa tıklayınız.

ASUS Fonepad 7 (ME372CG) Fotoğrafları

Ürünün ekran alıntısı galerisine ulaşmak için aşağıda ki başlığa tıklayınız.

ASUS Fonepad 7 (ME372CG) Ekran Alıntısı Galerisi

Kamera

Fonepad 7’nin ön kısmında 1.2 MP’lik kamera yer alırken, arka tarafında ise 5 MP’lik kamera bulunuyor. Tabletimiz de flaş bulunmuyor. Ürünün ön kamerası ile 720p video kaydı yapabiliyoruz. Arka kamerayla da 1080p çözünürlüğünde video kaydı yapabiliyoruz. Ürünün ön kamerası görüntülü görüşme işlemi için yeterli olurken arka kamera da yeterli ışığın olduğu ortamlarda yeteri kadar performans sağlayabiliyor.

ASUS Fonepad 7 ile çektiğimiz fotoğraflara aşağıdaki başlığa tıklayarak bakabilirsiniz.

ASUS Fonepad 7 (ME372CG) ile Çekilen Fotoğraflar Galerisi

Ürünün kamerasını kullanırken çok detaylı bir şekilde ayar yapabiliyoruz. Fotoğraf çekme bölümünde çekeceğimiz fotoğrafın çözünürlüğünü ayarlayabiliyoruz, otomatik zamanlayıcı kurabiliyoruz, odaklama ve pozlama ayarlarını yapabiliyoruz, yüz algılama modu üründe mevcut bunu açıp kapatabiliyoruz ve çeşitli resim filtreleri ekleyip fotoğraflarımızı zenginleştirebiliyoruz. Kamera bölümünde ise kaydedeceğimiz videonun görüntü kalitesini ayarlayabiliyoruz, yine odak ve pozlama ayarları yapabiliyoruz ve bu gibi bir çok ince ayarı yapabilmeme imkanımız var.

ASUS Fonepad 7 ile çektiğimiz videolara aşağıdaki başlığa tıklayarak bakabilirsiniz.

ASUS Fonepad 7 (ME372CG) ile Çekilen Videolar

ASUS Fonepad 7 ile yaptığımız Benchmark testlerine aşağıdaki başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ASUS Fonepad 7 (ME372CG) Benchmark Testleri

ASUS Fonepad 7 ile Apple iPad air karşılaştırmasına aşağıdaki başlığa tıklayarak bakabilirsiniz.

ASUS Fonepad 7 (ME372CG) ile Apple iPad Air Karşılaştırması

Uzun Lafın kısası

 1. ASUS Fonepad 7 hem tablet hem telefonla dolaşmak istemeyenlerin işini görebilecek türden bir ürün.
 2. Gösterdiği performansa göre fiyatı gayet uygun denebilecek bir düzeyde tutulmuş.
 3. Sahip olduğu özelliklere göre orta sınıfın bir üstünde olduğu söylenebilir.

Puanlama bölümü

Tasarım: 10 / 8

Donanım: 10 / 7

Fiyat: 10 / 8

Ortalama Puanı: 8 [Çok iyi ]

Ürün Hakkında Sitemizde Bulunan Tüm Yazılar

Başlıklara tıklayarak ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.

ASUS Fonepad 7′de Nasıl Altyazılı Film İzlenir? [Videolu Anlatım]

ASUS Fonepad 7 (ME372CG) Oyun ve Uygulama Testi

ASUS Fonepad 7 (ME372CG) Fotoğrafları

ASUS Fonepad 7 (ME372CG) Ekran Alıntısı Galerisi

ASUS Fonepad 7 (ME372CG) ile Çekilen Fotoğraflar Galerisi

ASUS Fonepad 7 (ME372CG) ile Çekilen Videolar

ASUS Fonepad 7 (ME372CG) Benchmark Testleri

ASUS Fonepad 7 (ME372CG) ile Apple iPad Air Karşılaştırması

Tablet hakkında sormak istedikleriniz varsa yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Mehmet Gündoğdu

 1. ali can
  Cumartesi, 22 Mar 2014 zamanında 09:38 | #1

  Detaylı inceleme…. Ancak 1 düzeltme ve 1 soru:
  DÜZELTME: Bu cihazın 8gb’lık versiyonu dışındakiler Türkiye’de satılmıyor.
  SORU: Pilin şarjını 2-3 gün nasıl tüketmeden kullanmayı çok becerebildiniz? Ben cihazın şarjı, yoğun kullanımda 6-7 saatte ; hafif kullanımda ancak max. 1 günde tüketiyorum?!

  Teşekkürler…

  • Cumartesi, 22 Mar 2014 zamanında 18:10 | #2

   Merhabalar, cihazın Türkiye pazarında sadece 8 GB modeli bulunduğunu haber verdiğiniz için teşekkürler. Sorunuza gelince herkesin kullanımları farklı olduğu için kullanım süreleri değişebiliyor. Mesela ben 2-3 gün boyunca kullanırken parlaklık alt seviyelerde ve güç tasarruf modları açıktı bu süre içinde bir kaç telefon konuşması ve İnternet’te gezinmek dışında bir şey yapmadığım için bu sürelere ulaşabildim.

 2. ALİ
  Perşembe, 31 Tem 2014 zamanında 15:19 | #3

  @ali can şarj olayında normal kullanım 2 gün götürüyor bluetooth kulaklıkla konuşmalarımı da yapıyorum 6-7 saat dediğin çok az para sıkışmış olabilir tabletin biyerine

 3. zarife özel
  Pazartesi, 10 Kas 2014 zamanında 21:11 | #4

  Bende bi hevesle aldım çeşitli nedenlerle 3 kere servise gitti ses yankı yapıyordu servis speakerı değiştirdi ne olduysa oldu bana gelen ses öncekine oranla azaldı bazı telefon görüşmelerini zar zor anlıyorum.iade istedim olumsuz yanıt geldi.servis bu sesi normal bulmuş anlayamıyorum neye göre değerlendiriyor.tekrar göndercem.sarjıda en çok 1 gün gidiyor pişman oldum aldığıma bakalım nolcak

 4. Pazartesi, 14 Ara 2015 zamanında 19:24 | #5

  Aynen alican bunun sarzi asla 2 – 3 gun gitmez bende suan fonepad 7 var ve sarji bana en fazla 6 saat gidiyor.

 5. Pazartesi, 14 Ara 2015 zamanında 19:25 | #6

  @ali can Aynen alican bunun sarzi asla 2 – 3 gun gitmez bende suan fonepad 7 var ve sarji bana en fazla 6 saat gidiyor.

 6. Anonim
  Salı, 13 Haz 2017 zamanında 10:25 | #7

  Asus kooe me372cg fonepad7 ana kart okuyucu nekadar

 1. şimdilik geri bağlantı yok