ana sayfa > Bilgisayar İpuçları, Diğer Düşüncelerim > Amazon.com Türkiye Alışveriş Rehberi

Amazon.com Türkiye Alışveriş Rehberi

Pazar, 14 Eyl 2014 yorum ekle yorumlara git

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Amerika ve Avrupa çapında yaygın olarak kullanılan Amazon.com bildiğiniz gibi pek çok ürünün amazongönderimini Türkiye’ye yapmıyor. Ayrıca sitenin Türkçe dil desteği de bulunmuyor. Fakat özellikle kitap, blu-ray, dvd vb. belli başlı bazı ürünlerin gönderimini ülkemize yapabiliyor. Bu yazıda Amazon.com‘da bulunan hangi ürünlerin Türkiye’ye gönderilebileceğini, hangi ürünlerin gönderiminin olmadığını, üyelik işlemlerini ve sipariş aşaması hakkında kendi ve arkadaşlarımın deneyimlerinden yola çıkarak sizlere bilgi vereceğim.

Öncelikle Amazon.com‘u etkin bir şekilde kullanabilmek için bir üyeliğimizin olması gerekli. Siteye üye olmak basit ve ücretsiz bunun için Anasayfa’dan Hello. Sign in Your Account bölümüne geliyoruz. Ardından “Start here” yazısına tıklıyoruz.

amazon1

Amazon.com üyelik işlemleri

Üyelik bilgilerinizi kutucuklara doldurunuz. Eğer yeterli İngilizceniz yoksa aşağıda ki resimde hangi bilgileri yazmanız gerektiğini gösterdim.

amazon2

Create account butonuna tıkladıktan sonra Amazon bizi ana sayfaya yönlendiriyor.

amazon3

Your Account bölümünden adreslerinizi, ödeme bilgilerinizi düzenleyip siparişlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Sırasıyla Your Account bölümünde ki yerleri açıklayalım.

Orders (Siparişler) Bölümü

amazon4

Verdiğimiz ürünlerin siparişlerini Orders bölümünden takip edebiliyoruz. View Orders yazan yazıya tıklayınca siparişlerimiz listeleniyor.

Payment (Ödeme) Bölümü

amazon5

Alışveriş yapabilmek için Payment bölümünden ilk olarak Add a Credit or Debit Card yazısına tıklayarak hesabınıza kredi kartınızı eklemenizi gerekiyor. Gift Cards bölümünde ise Amazon.com indirim kodunuz varsa eğer bu bölümden kodunu girip hesabınıza tanımlayabiliyorsunuz.

Settings (Ayarlar) Bölümü

amazon6

Settings bölümünde ise kayıt olurken verdiğimiz bilgileri değiştirebilir. Ve sipariş vermeden önce adres bilgilerimizi ekleyebiliyoruz. E-mail from Amazon bölümünden Amazon.com’un size hangi konularda E-Posta gönderebileceğini seçebilirsiniz.

Bu bilgileri kısaca verdikten sonra önce hesabımıza adres bilgilerimizi ekleyelim. Çünkü ürünleri gezerken adres bilgilerimiz kayıt olduğu zaman hangi ürünlerin adresimize gönderilip, gönderilemeyeceği yazıyor.

Adres Ekleme

Settings (Ayarlar) bölümünden Add New Address yazısına tıklıyoruz.

Adres bölümü ve Amazon.com’daki diğer bölümleri de doldururken Türkçe karakter kullanmayın.

amazon7

Gerekli bölümleri doldurduktan sonra Save & Add Payment Method butonuna tıklayıp adres bilgilerimizi kaydettikten sonra ödeme ayarlarımızı yapıyoruz. İsterseniz şimdilik sadece adres bilgilerinizin kayıtlı olmasını tercih ediyorsanız Save & Continue butonuna tıklayabilirsiniz.

amazon9

Save & Add Payment Method butonuna tıkladıktan sonra kredi kartı bilgilerimizi yazıp ardından Select Billing Address bölümünden faturamızın gönderileceği adresi de yazdıktan sonra devam ediyoruz. Eğer ürünün gönderileceği adres ile fatura adresinizin aynı olmasını istiyorsanız eğer Address Book yazısının altında ki Use this address butonuna tıklayın. Farklı olmasını istiyorsanız Or enter a new billing address bölümün altında ki bölüme fatura adresi bilgilerinizi yazıp en alt bölümde bulunan Use this address butonuna tıklayın.

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra bakalım adresimize Amazon hangi ürünleri gönderebiliyor.

Türkiye’ye gönderimi olan ürünler

Amazon.com eskiye oranla Türkiye’ye daha çok ürünün gönderimine izin veriyor.

Amazon.com da gezerken bir ürünün bilgileri arasında This item ships to şehriniz, Turkey yazıyorsa eğer o ürün adresine gönderilebilir anlamına geliyor. Aşağıda ki resimde Türkiye’ye sipariş edebileceğimiz bir ürünün resmini gösterdim.

amazon10

 

Ürünün linki: http://www.amazon.com/Carlitos-Way-Blu-ray-Digital-Copy/dp/B004ZJZQHE/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1410660971&sr=8-2&keywords=carlitos+way

Eğer bir ürünün Türkiye’ye gönderimi yoksa bilgileri arasında şu yazı yazar This item does not ship to Şehriniz, Turkey. Aşağıda ki bölüme ülkemize gönderimi olmayan bir ürünün resmini ekledim.

amazon11

Sipariş Nasıl verilir?

Sipariş etmek istediğimiz ürünün sayfasındayken Add to Cart butonuna tıklıyoruz.

amazon12

 

Ürün sepetimize eklendi. Başka satın almak istediğimiz şeyler yoksa Proceed to checkout butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

amazon13

Aşağıda ki resimde bir sonraki aşamadaki hemen hemen her işlemi açıklamaya çalıştım. Bilgilerinizden eminseniz eğer Place your order in TRY butonuna tıklayıp siparişimizi veriyoruz.

amazon14

Genel olarak nasıl ürün sipariş edileceğini anlattım. Yazımın bundan sonraki aşamasında sipariş verdikten sonra takibinin nasıl yapılacağı ve Amazon.com hakkında bildiğim diğer şeyleri açıklayacağım. Yazımız burada bitmedi güncellenecektir.

Sorularınızı yorumlar bölümünden sorabilirsiniz sizden gelecek olan sorularla yazımın şekillenmesi daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Mehmet Gündoğdu

 1. Uğur
  Salı, 16 Eyl 2014 zamanında 19:23 | #1

  Bende “This item ships to şehriniz, Turkey” tarzı bir yazı yok ürünlerde. Onun yerine bir ürün ararken solda amazon global eligible seçeneğini işaretlerseniz aramanızı daraltabilirsiniz.

  • Çarşamba, 17 Eyl 2014 zamanında 11:12 | #2

   Merhaba, üye olup adres bilgilerinizi kaydettiğiniz zaman görünmeye başlıyor o yazı. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 2. Uğur
  Salı, 16 Eyl 2014 zamanında 19:25 | #3

  Uğur :
  Bende “This item ships to şehriniz, Turkey” tarzı bir yazı yok ürünlerde. Onun yerine bir ürün ararken solda amazon global eligible seçeneğini işaretlerseniz aramanızı daraltabilirsiniz.

  Bir de amazon currency converter’ı devre dışı bırakıp USD ile ödemeyi yaparsanız daha uygun bir kurla ürünü almış olursunuz, çünkü bankanızın kuruyla ödersiniz.

 3. Cumartesi, 29 Kas 2014 zamanında 20:44 | #4

  Amazon.com’dan alışveriş nasıl yapılır, Detaylı anlatım, Üyelik nasıl alınır, Gümrük’e takılır mı ?

  Kargo ücreti öder miyim ? Hepsi anlatılmıştır.

 4. Haşmet Özavcı
  Salı, 02 Ara 2014 zamanında 12:34 | #5

  Bilal bey
  Bilgi paylaştıkça çoğalır sözünün örneğisiniz,hazırladığınız video çok faydalı bir çalışma olmuş emeğinize sağlık.Teşekkür eder başarılar dilerim.

  • Bayanlim
   Cuma, 23 Eki 2015 zamanında 00:55 | #6

   Çok teşekkür ederiz ellerinize sağlık bilginiz olsun sonlara doğru anlatımda parazit var yenilemenizi ısrarla rica ediyorum saygılar ben bayanlim.

 5. osman
  Pazar, 07 Ara 2014 zamanında 01:49 | #7

  Philips Norelco QG3364/42 Multigroom Beard Trimmer
  almak istiyorum ama 2 paket seçenegi var fiyatları arasında cok büyük fark var ama ben bu farkın neden oldugunu anlamadım ucuz olanın bir eksiğimi var yardımcı olursanız cok sevinirim

 6. Anonim
 7. osman
 8. Çarşamba, 10 Ara 2014 zamanında 04:25 | #11

  @Anonim
  Kargo ile ilgili bir durumsa eğer fiyatı pahalı olan seçenek ürünün adresinize daha hızlı ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer seçeneği seçerseniz kargonuz daha geç adresinize teslim edilir. Zaten her iki seçenekte de ürünün tahmini kaç günde teslim edilebileceği yazıyor.

 9. rıfat
  Perşembe, 11 Ara 2014 zamanında 10:56 | #12

  iyi günler
  kredi kartı numarasında türkçe karakter bulunuyor (ğ) bunu kart hanesini doldururken g olarak yazmayacağız sanırım yardımcı olabilirseniz sevinirim

 10. rıfat
  Perşembe, 11 Ara 2014 zamanında 10:58 | #13

  rıfat :
  iyi günler
  kredi kartında isim hanesinde türkçe karakter bulunuyor (ğ) bunu kart hanesini doldururken g olarak yazmayacağız sanırım yardımcı olabilirseniz sevinirim

 11. Ahmet
  Perşembe, 22 Oca 2015 zamanında 02:29 | #14

  Çok teşekkürler bilgiyi paylaştığın için. Faydalandım….

 12. Anonim
  Pazar, 01 Şub 2015 zamanında 00:30 | #15

  rıfat :
  iyi günler
  kredi kartı numarasında türkçe karakter bulunuyor (ğ) bunu kart hanesini doldururken g olarak yazmayacağız sanırım yardımcı olabilirseniz sevinirim

  Merhaba, kredi kartınız üzerinde nasıl yazıyorsa o şekilde kutucuğu doldurmanızı öneririm.

 13. Maris
  Cumartesi, 02 May 2015 zamanında 11:13 | #16

  Arkadaşlar klavye mouse kulaklık almayı düşünüyorum toplam 600$ civarı tutuyor. Alacağım ürünler Türkiye de olmadığı için amazondan alıyorum. Sizce kargo gümrük işlerinde bir sıkıntı yaşarmıyım bu arada yazı çok faydalı olmuş ellerinize sağlık.

 14. Pazar, 03 May 2015 zamanında 18:07 | #17

  @Maris
  Merhaba, kargo ve gümrük işleriyle amazon uğraştığı için herhangi bir sorun çıkacağını zannetmiyorum. Bir sorun çıksa bile Amazon’la iletişime geçtiğinizde onlar hepsini hallediyor.

 15. ulaş
  Perşembe, 28 May 2015 zamanında 17:00 | #18

  merhaba amazondan pay pal ile alışveriş yapabiliiyormuyuz

  • Pazar, 31 May 2015 zamanında 14:29 | #19

   Merhaba, paypal hesabıyla alışveriş yapılamıyor diye hatırlıyorum ama siz yinede sipariş verirken son aşamaya gelince ödeme seçeneklerine bir bakın derim.

 16. Pazartesi, 07 Eyl 2015 zamanında 10:28 | #20
  • Bayanlim
   Cuma, 23 Eki 2015 zamanında 00:37 | #21

   Merhabalar öncelikle bu yönlendirmeyi yapan arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum benim saglık sorunlarım var eklem rahatsızlıgım kullandıgım vitamin ilacının amazonda reklamını gördüm joint soother buradan spariş versem bana ulaşır mı istanbuldan bayanlim

 17. Cuma, 25 Mar 2016 zamanında 21:32 | #22

  kolay gelsin evimin adresini sistem ilk olarak kabul etti fakat daha sonra tekrar adres istiyor

 18. Yaşar kankal
  Pazartesi, 04 Nis 2016 zamanında 17:15 | #23

  Degerli dostum ben amazon’a yeni üye oldum bir iki sipariş verdim fakat neyin neşir anliyamadim hesabım dan 99$ kesmisler bu nedir yardimci olursan sevinirim saygilar

 19. rojhat
  Cumartesi, 11 Haz 2016 zamanında 19:22 | #25

  iyi günler benim aradığım kitap yalnızca bu sitede var ve fiyatı 44 dollar ve ben bu kitabı almak zorundayım almak istediğim zaman ne kadar kargo ücreti isteyecekler? teşekkürler şimdiden

 20. Çarşamba, 22 Haz 2016 zamanında 23:00 | #26

  @rojhat
  Merhaba, tahminen 5 – 8 dolar arası bir kargo ücreti isterler.

  • Anonim
   Cuma, 23 Eyl 2016 zamanında 13:20 | #27

   İnvicta saatler orijinalmi

 21. Ihsan alkan
  Cuma, 29 Tem 2016 zamanında 13:26 | #28

  Arkadaşlar amazon.com sitede başıma gelen şeyleri anlatayım ..ister inanin ister inanmayın ama bunları ben yaşadım başka üye yaşamasını diye yazıyorum. 3 alış veriş yaptım ortalama 3 dolar civarında 4. Alışveriş pioneer oto teyp 80 dolar ürün kargoya verildi bir hafta sonra geri gitti 15 dolar kargo ücreti kestiler başka bir alışverişin yine aynı diğer alışverişim geldi sorunsuz kızdım almadım . Sonunda benim kredi kart bilgilerim i birisi aldi amazon üzerinden 99 dolarlık alışveriş yaptı .yapan üye prime üyesidir muhtemelen site ad minderi kredi kart bilgilerini satiyorlar.Sakın arkadaşlar dikkat edin bu sizinde başınıza gelebilir .ben bir çok site üzerinden yüzlerce alış veriş yaptım bu işe yabancı değilim

 22. Nilay
  Salı, 02 Ağu 2016 zamanında 12:51 | #29

  Merhaba
  Amazondan sipariş vermeye calısıyorum ama yazdıgım adresi okeyledikten sonra farklı ibareler cıkıyor …ne yapmalıyım.

 23. Çarşamba, 10 Ağu 2016 zamanında 12:49 | #30

  Merhaba bana 5.30-12 dübleks lastik lazım fiyat alabilirmiyim

 24. Ayla
  Perşembe, 08 Ara 2016 zamanında 06:46 | #31

  Merhaba,Fransa da yaşayan kızım Amazon dan benim için bir kaç ilaç siparişi yaptı.adres amerika da yaşayan bir arkadaşımınkini kullandık.ürünleri arkadaşım Amerika dönüşü getirdi.yalnız bu ay gelen banka ekstremde 99 usd Amazonprime membership adı altında bir ödeme çekilmiş kartımdan.bunu nasıl iptal edebiliriz?

 25. Perşembe, 08 Ara 2016 zamanında 17:45 | #32

  @Ayla
  Merhaba, ödemenin iptali için, amazon müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.
  Aşağıdaki linkten bakabilirsiniz:
  https://www.amazon.com/gp/help/contact-us/general-questions.html?skip=true

 26. KAZIM NEŞELİ
  Pazartesi, 29 May 2017 zamanında 09:47 | #33

  25.05.2017 tarihinde elimde olması gereken sipariş henüz tarafıma ulaşmadı.
  Bu tarihte elime ulaşması içinde 20 dolar daha ek ödeme yapmıştım.
  Ne yapabilirim.
  Saygılarımla.

 27. Cuma, 02 Haz 2017 zamanında 22:33 | #34

  @KAZIM NEŞELİ
  Merhaba, https://www.amazon.com/gp/help/contact-us/general-questions.html?skip=true linkinden Amazon ile iletişime geçebilirsiniz.

 28. serha
  Cumartesi, 03 Haz 2017 zamanında 00:48 | #35

  Beyler amazonda 20$ indirim kodum var isteyene 50 TL satarım güven sıkıntısı olmasın hesabı ilk veririm.

 29. serhan
  Cumartesi, 03 Haz 2017 zamanında 00:49 | #36

  Beyler amazonda 20$ indirim kodum var isteyene 50 TL satarım güven sıkıntısı olmasın hesabı ilk veririm. serhan.da42@gmail.com ulaşabilirsiniz.

 1. şimdilik geri bağlantı yok